Riaditeľ SIS sa má stretnúť so svojím nemeckým kolegom: Riešiť budú únos Vietnamca | Topky.sk

Streda, 17. júl 2019. Meniny má Bohuslav, zajtra Kamila.

Riaditeľ SIS sa má stretnúť so svojím nemeckým kolegom: Riešiť budú únos Vietnamca

Riaditeľ SIS Anton Šafárik.
Riaditeľ SIS Anton Šafárik.
Zdroj: SITA/Branislav Bibel
15.09.2018 10:10

BRATISLAVA – Riaditeľ Slovenskej informačnej služby (SIS) Anton Šafárik sa má stretnúť so šéfom nemeckej Spolkovej spravodajskej služby (Bundesnachrichtendienst - BND). Podľa informácií má byť dôvodom stretnutia únos vietnamského podnikateľa Trinh Xuan Thanha. O stretnutie údajne požiadala SIS a z Nemecka dostala kladnú odpoveď. Termín stretnutia však zatiaľ nie je známy.


Ako informoval 2. augusta Denník N, nemecký denník Frankfurter Allgemeine Zeitung zverejnil správu, podľa ktorej nemeckí vyšetrovatelia už nepochybujú o tom, že na únos vietnamského podnikateľa Trinh Xuan Thanha bol použitý aj slovenský vládny špeciál. Vietnamského podnikateľa podľa informácií nemeckých médií v lete minulého roka pravdepodobne uniesli z Nemecka do Vietnamu. V Nemecku žiadal o politický azyl, pričom v domovskej krajine čelil obvineniam z korupcie.

Denník Frankfurter Allgemeine Zeitung napísal, že auto s únoscami podľa GPS súradníc parkovalo pri vládnom hoteli Bôrik v Bratislave. Bolo to v čase, keď sa tam vtedajší minister vnútra Robert Kaliňák stretol s vietnamským ministrom. Slovenská strana tiež vietnamským partnerom požičala vládny špeciál na prepravu z Prahy do Bratislavy a z Bratislavy do Moskvy. To potvrdilo aj ministerstvo vnútra. Trinh Xuan Thanha vo Vietname odsúdili na dva doživotné tresty.


Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články