SIS prelomila mlčanie! Zadržaného radikálneho moslima Dominika zo Slovenska sme sledovali | Topky.sk

°C

Piatok, 15. november 2019. Meniny má Leopold, zajtra Agnesa.

SIS prelomila mlčanie! Zadržaného radikálneho moslima Dominika zo Slovenska sme sledovali

Zdroj: FB/Dominik K.
18.09.2018 10:30

BRATISLAVA - Slovenská informačná služba sa prvýkrát vyjadrila k zadržaniu radikálneho moslima, pôvodom zo Slovenska, ktorého zaistili české orgány koncom uplynulého týždňa.


"SIS sa spravidla verejne nevyjadruje k vykonávanej spravodajskej činnosti, no vzhľadom na zvýšený záujem, ako aj závažnosť prípadu občana Slovenskej republiky zadržaného v Českej republike pre podozrenie z prípravy teroristického útoku, robí SIS výnimku. V rámci spravodajskej činnosti vykonávanej na úseku boja proti terorizmu a šírenia extrémizmu, vrátane extrémizmu prejavujúceho sa násilným spôsobom, SIS identifikovala rizikové správanie sa zadržanej osoby a jej náboženskú radikalizáciu a získané informácie aktívne zdieľala aj v rámci medzinárodnej spravodajskej spolupráce," uviedol v utorok hovorca SIS Branislav Zvara.

SIS prelomila mlčanie! Zadržaného
Zdroj: Facebook/Abdul Rahman

Podľa jeho slov SIS v tejto súvislosti zároveň ubezpečuje verejnosť, že si aj naďalej bude plniť úlohy v oblasti boja proti terorizmu, ktoré v súčasnosti patria medzi kľúčové pri zabezpečovaní bezpečnosti Slovenskej republiky a jej občanov.

SIS prelomila mlčanie! Zadržaného
Zdroj: Facebook/Abdul Rahman

Česká polícia zadržala radikálneho moslima pôvodom zo Slovenska, ktorý mal v byte chemikálie a návody na výrobu bomby. Islam prijal pred tromi rokmi, vystupuje pod menom Abdul Rahman a je prvým islamským fanatikom v Česku, ktorého zatkla polícia a viní ho z prípravy teroristického útoku, informoval 14. septembra spravodajský server iDNES.cz.

Zadržaný Dominik K. na sociálnej sieti zdieľal znepokojujúce odkazy vrátane fotografie, na ktorej bol nápis "Táto krajina bude naša! A nebude môcť byť pre všetkých!" Najmä v čase, keď mladý muž konvertoval na islam, chodil podľa iDNES.cz oblečený ako vojak a zdravil sa zdvihnutým pravým ukazovákom, symbolom oddanosti bojovníkov teroristickej organizácie Daeš. 

Podozrenie sa potvrdilo, keď kriminalisti v jeho byte vykonali prehliadku. Podľa zistení denníka Mladá fronta DNES našli chemikálie a manuály na výrobu bomby, návody, ako si ju pripevniť na telo či na automobil. Muž prijal islam v roku 2015 a je praktizujúcim moslimom. Polícia je však presvedčená, že sa prikláňa k radikálnemu islamu a jeho väzbu navrhli pre obavy, že svoj plánovaný teroristický čin v mene džihádu dokončí.


Galéria


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články