Slovensko sa neplánuje ospravedlniť štátom, cez ktoré letel špeciál s uneseným Vietnamcom | Topky.sk

Streda, 17. júl 2019. Meniny má Bohuslav, zajtra Kamila.

Slovensko sa neplánuje ospravedlniť štátom, cez ktoré letel špeciál s uneseným Vietnamcom

Peter Kažimír
Peter Kažimír
Zdroj: SITA/Diana Černáková
13.09.2018 16:30

BRATISLAVA - V súčasnosti sa Slovensko neplánuje ospravedlniť krajinám, cez ktoré sa uskutočnil prelet vládneho špeciálu, na palube ktorého údajne bol aj unesený vietnamský občan Trinh Xuan Thanh. Dnes to uviedol v parlamente počas pravidelnej Hodiny otázok minister financií Peter Kažimír (Smer-SD), ktorý zastúpil ministra diplomacie Miroslava Lajčáka. Otázku položil opozičný poslanec z SaS Martin Klus.


"Či a keď, tak kedy a v akej podobe sa Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR plánuje ospravedlniť poľskej strane, prípadne aj ďalším krajinám, cez ktoré sa prelet uskutočnil, za uvedenie do omylu v súvislosti s nepravdivým zdôvodnením preletu z 26. júna 2017: Preprava ministra vnútra Slovenskej republiky s delegáciou na pracovnú cestu do Ruska?" pýtal sa poslanec.

Šéf rezortu financií v odpovedi uviedol, že ministerstvo zahraničných vecí neuvádzalo partnerov vedome do omylu, napriek tomu proces v kauze podrobne sleduje a keď to bude potrebné, ministerstvo prijme potrebné kroky a opatrenia. "V súčasnosti neplánujeme ospravedlnenie žiadnej z krajín, cez ktoré sa prelet uskutočnil," uviedol Kažimír. Minister po otázke Klusa doplnil svoj názor, podľa ktorého vzťahy s inými krajinami má Slovensko na tak vysokej úrovni, že znesú aj nedorozumenia, ktoré neboli vedome spôsobené, bez veľkých formálnych ospravedlnení.

Klus otázku s rovnakou témou položil aj ministerke vnútra Denise Sakovej (Smer-SD). "Prečo došlo k náhlej zmene v žiadosti z 25. júna 2017 o prelet slovenského vládneho špeciálu ponad Poľsko, kedy sa v tejto ako dôvod uvádza: Preprava ministra pre vnútornú bezpečnosť Vietnamu, zatiaľ čo v zmenenej žiadosti 26. júna 2017 je dôvod 'Preprava ministra vnútra Slovenskej republiky s delegácioiu na pracovnú cestu do Ruska'?" spýtal sa.

Minister hospodárstva Peter Žiga (Smer-SD) za neprítomnú ministerku vnútra Denisu Sakovú (Smer-SD) odpovedal, že rezort vnútra môže potvrdiť, že existujú dve žiadosti o prelet slovenského špeciálu ponad Poľsko. Kým v prvej žiadosti bolo uvedené, že ide o ministerský let, prepravu vietnamského ministra pre verejnú bezpečnosť, v druhej žiadosti bolo uvedené, že ide o ministerský let a prepravu vtedajšieho slovenského ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD). "Ani jedna žiadosť nevysvetľuje, prečo k zmene došlo, otázku treba adresovať exministrovi Kaliňákovi," dodal Žiga za ministerku, ktorá je na zahraničnej pracovnej ceste.


Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články