Účasť, ktorá lámala rekordy: V tejto obci volilo takmer 90 percent voličov | Topky.sk

°C

Sobota, 25. január 2020. Meniny má Gejza, zajtra Tamara.

Účasť, ktorá lámala rekordy: V tejto obci volilo takmer 90 percent voličov

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
11.11.2018 16:55

PEČEŇADY – Rekordnú účasť voličov zaznamenali v sobotu počas komunálnych volieb v Pečeňadoch v okrese Piešťany, kde sa o post starostu uchádzali Ladislav Boháčik a Juraj Blahuta (obaja nezávislí). Zo 490 oprávnených voličov ich prišlo voliť až 432, čo znamená až 88,16 – percentnú účasť. Obyvatelia jednej z najbohatších obcí na Slovensku vo voľbách uprednostnili dlhoročného starostu Ladislava Boháčika.


Starosta Boháčik obyvateľom poďakoval za historicky najvyššiu účasť v komunálnych voľbách, ktorou podľa neho prejavili svoj patriotizmus, múdrosť a rozvahu. Ľudí do volebnej miestnosti zrejme pritiahol spor o budúcnosť projektu Vodného sveta, v ktorom sa má na oddych a relax využívať termálna voda s liečivými účinkami. Starosta Boháčik presadzuje výstavbu Vodného sveta, jeho protikandidát Juraj Blahuta bol zasa členom petičného výboru, ktorý bol za pozastavenie tohto projektu. Dôvodom bola obava, že by mohol byť pre obec príliš veľkou záťažou po ekonomickej stránke.

Boháčik pri prerokovávaní petície povedal, že Pečeňady sú v takej finančnej kondícii, ako nikdy predtým, Vodný svet by obec bola schopná financovať z vlastného rozpočtu bez pomoci Európskej únie, štátu alebo bankových úverov. Na rokovaní obecného zastupiteľstva v marci zaznelo, že obec má na účte štyri milióny eur, pričom jej ročný rozpočet je okolo 1,6 milióna eur.

Malá dedina Pečeňady sa nachádza v I. pásme ohrozenia jadrovou elektrárňou v Jaslovských Bohuniciach, časť areálu elektrární leží priamo v katastri obce. Vďaka tomu do obecného rozpočtu prichádza daň za jadrové zariadenie aj nemalé dane z nehnuteľností.


Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články