Utorok, 24. máj 2022. Meniny má Ela, Vanesa, zajtra Urban.

Svetoznámy moderátor: Vyliečil sa z rakoviny... Zabil ho koronavírus!

Larry KingGaléria fotiek (5)
Larry King
Zdroj: TASR

LOS ANGELES - Meno Larryho Kinga je známe po celom svete, navštívil dokonca aj Slovensko. Populárny moderátor prekonal v minulosti rakovinu pľúc, no dnes si pripomíname prvé výročie jeho smrti. Osudnou sa mu stala pandémia koronavírusu.


Larry King sa narodil 19. novembra 1933 ako Lawrence Harvey Zeiger. Už v útlom veku túžil pracovať v rozhlasovom vysielaní. Jeho prvé vystúpenie v éteri sa konalo 1. mája 1957. Od roku 1978 moderoval vlastnú rozhlasovú reláciu Larry King Show.

Meno Larry King začal používať, keď manažér stanice vyhlásil, že jeho skutočné priezvisko je ťažko zapamätateľné. O dva roky neskôr si meno zmenil aj oficiálne. 

Larry King
Galéria fotiek (5)
Zdroj: Profimedia/Courtesy Everett Collection

King sa preslávil svojou prácou pre americkú spravodajskú televíziu CNN. V priebehu svojej kariéry pripravil vyše 50.000 rozhovorov s významnými osobnosťami. Jeho relácia Larry King Live bola najsledovanejšou talkshow stanice CNN. Moderoval ju 25 rokov.

Večerné hodinové živé vysielanie legendárneho moderátora tvorili rozhovory o najdôležitejších udalostiach dňa. Diváci z celého sveta mohli do relácie telefonovať svoje otázky. Program Larry King Live sa objavil prvýkrát na CNN 3. júna 1985 a v roku 1994 sa relácia začala simultánne vysielať aj na rozhlasových staniciach Mutual/Westwood One po celých Spojených štátoch amerických.

Medzi hosťami Larryho Kinga v relácii boli známe osobnosti ako Tony Blair, Marlon Brando, Barbara Bush, Michail Gorbačov, Michael Jordan, John F. Kennedy Jr., Dr. Martin Luther King Jr., Monika Lewinsky, Madonna, Paul McCartney, Al Pacino, Prince, Frank Sinatra, Barbra Streisand, Shania Twain, Margaret Thatcherová i ruský prezident Vladimir Putin. V roku 2001 spovedal v New Yorku aj vtedajšieho slovenského premiéra Mikuláša Dzurindu.

Larry King a Mikuláš
Galéria fotiek (5)
Zdroj: TASR

Populárny moderátor založil nadáciu na pomoc ľuďom so srdcovými chorobami Larry King Cardiac Foundation (King sám prekonal niekoľko srdcových ochorení), takisto založil nadáciu, ktorá poskytuje štipendium milión dolárov na pomoc znevýhodneným študentom pri škole žurnalistiky na Univerzite Georgea Washingtona.

Vedenie mesta Los Angeles poctilo v roku 2008 mediálnu hviezdu zriadením Námestia Larryho Kinga. Nachádza sa na mieste, kde leží aj jedno zo štúdií spravodajskej stanice CNN. Práve odtiaľ Larry King takmer každý večer vysielal svoj populárny diskusný program s renomovanými hosťami. Larry King bol takmer vždy v Los Angeles, jeho hostia však často sedeli v identicky vybavených štúdiách v New Yorku a vo Washingtone.

Moderátor sa po viac ako 6000 vydaniach relácie Larry King Live vo vysielaní CNN a po 25 rokoch v jej službách rozlúčil s divákmi. Svoje traky, ktoré boli v relácii jeho neoddeliteľnou súčasťou, zavesil na klinec v decembri 2010.

Larry King a Jordana
Galéria fotiek (5)
Zdroj: Ora TV

Na pozvanie spravodajskej televízie TA3 prišiel v roku 2011 do Bratislavy. Legenda americkej žurnalistiky sa stretla sa aj s českým moderátorom a glosátorom Janom Krausom ako hosť v jeho populárnej televíznej talkshow Uvolněte se, prosím!

V marci 2012 založil spolu s mexickým magnátom Carlosom Slimom produkčnú spoločnosť Ora TV, ktorá vysielala jeho šou Larry King Now. V septembri 2017 King uviedol, že nemá v úmysle ísť do dôchodku a očakáva, že svoje programy bude moderovať, až kým nezomrie.

V roku 2017 mu diagnostikovali rakovinu pľúc a podstúpil úspešnú operáciu na jej liečbu. Moderátor zomrel 23. januára 2021 v nemocnici Cedars-Sinai v Los Angeles na komplikácie spojené s ochorením COVID-19. King mal aj predtým viaceré zdravotné problémy. Okrem iného trpel cukrovkou 2. typu a prekonal niekoľko infarktov.

Larry King, laureát ceny Emmy a autor 12 kníh bol osemkrát ženatý so siedmimi ženami, bol otcom piatich detí a mal deväť vnúčat a štyri pravnúčatá. 

Larry King
Galéria fotiek (5)
Zdroj: Instagram

Svetoznámy moderátor: Vyliečil sa z rakoviny... Zabil ho koronavírus!

Viac o téme:

Súvisiace články

Najčítanejšie články