Utorok, 30. november 2021. Meniny má Ondrej, Andrej, zajtra Edmund.

Ťažké chvíle českého herca: Manželka mu umierala pred očami!

Otakar Brousek st.
Otakar Brousek st.
Zdroj: ČT
28.09.2021 00:01

PRAHA - Český hlas profesora Dumbledora zo série o Harrym Potterovi by sa dnes dožil 97 rokov. Herec Otakar Brousek st. založil herecký klan, v umeleckej sfére sa pohybujú jeho deti aj vnúčatá. Bohužiaľ, jeho prvá manželka trpela dlhotrvajúcimi zdravotnými problémami a niekoľko rokov pozoroval, ako mu umiera pred očami.


Otakar Brousek starší sa narodil 28. septembra 1924 v stredočeskej obci Krhanice. V mladosti ho zaujímala hudba aj literatúra. Ako ochotnícky herec začal hrať už počas druhej svetovej vojny.V povojnovom období pôsobil v Národnom divadle i ďalších profesionálnych divadelných scénach, ako aj v česko-slovenskom rozhlase. Hercom Divadla na Vinohradech bol v rokoch 1959 – 1990.

Spomedzi okolo 70 jeho filmových rolí patria medzi najznámejšie postavy zo snímok Skřivánci na niti (1969), Tajemství hradu v Karpatech (1981) a Báječná léta pod psa (1997). Vystupoval aj v početných seriáloch ako Hříšní lidé města pražského, 30 prípadov majora Zemana a Ordinace v růžové zahradě.

Otakar Brousek st.
Zdroj: ČT

Brousek bol aj vyhľadávaným dabingovým hercom. jednou z jeho posledných úloh bol profesor Dumbledore v sérii o Harrym Potterovi. V rozprávke Kung Fu Panda nahovoril majstra Shifu, vo filmoch o Asterixovi a Obelixovi Panoramixa, v Troch mušketieroch kardinála Richelieu... Jeho hlas zaznel aj v Sopranovcoch, Columbovi, Profesionáloch, Chobotnici a mnohých ďalších seriáloch a filmoch. 

V otcových hereckých šľapajach idú aj jeho syn Otakar Brousek mladší, dcéra Jaroslava Brousková aj vnuk Ondřej Brousek. 

Jeho prvou láskou bola kolegyňa Dana Medřická, ale vzťah im dlho nevydržal. Potom sa oženil s milovanou Jaroslavou, ktorá ale po pôrode dcéry vážne ochorela. Neskôr sa zdalo, že jej stav je oveľa lepší a porodila hercovi aj syna. No problémy s obličkami sa vrátili. Ako 40-ročný sa Brousek stal vdovcom. 

Uznávaný umelec o svojom trápení takmer nehovoril, až na sklonku života priznal, že prežil sedem bolestných rokov, kedy mu manželka umierala pred očami a on bol úplne bezmocný. 

Otakar Brousek st.
Zdroj: ČT

Neskôr sa znovu oženil, jeho druhou ženou sa stala baletka Luka Rubanovičová, s ktorou už ďalšie deti nemal. 


Galéria

Otakar Brousek st. Otakar Brousek st. Otakar Brousek st.

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/ev ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články