Piatok, 18. jún 2021. Meniny má Vratislav, zajtra Alfréd.

Nešťastná smrť slovenského futbalistu: Pád z 10 metrov... Poškodil si mozog!

Peter Dubovský
Peter Dubovský
Zdroj: TASR
07.05.2021 00:01

BRATISLAVA - Talent a vodcovské schopnosti na trávniku mu nemôže uprieť nikto. Aj preto si Petra Dubovského všimli aj zahraničné futbalové kluby. Bohužiaľ, športovcov život skončil predčasne, len niečo vyše mesiaca po jeho 28. narodeninách.


Peter Dubovský sa narodil 7. mája 1972 v Bratislave. S futbalom v bratislavských Vinohradoch na ihrisku, na ktorom by sa už márne hľadali jeho nástupcovia, pretože tam stojí nákupné centrum. Talentovaný hráč bol neskôr pýchou bratislavského Slovana, kde sa odrazil do veľkého futbalu.

Peter Dubovský
Zdroj: skslovan.com


Ofenzívny futbalista zahrával väčšinu svojich obľúbených štandardných situácii ľavou nohou, ale skórovať dokázal aj pravačkou či hlavou. Povahou bol skôr tichý, nekonfliktný až flegmatický. Na zelenom koberci však pôsobil ako prirodzený líder a v tíme Slovana patril k najväčším ťahúňom pod vedením vtedajšieho trénera Dušana Galisa, ktorý dal dôveru viacerým hráčom z vtedajšej belasej rezervy.

Výraznou mierou sa v roku 1992 pričinil v drese Slovana o zisk emotívneho federálneho titulu. Dvakrát po sebe sa stal s 27 a 24 gólmi kráľom strelcov spoločnej československej súťaže. O rok neskôr ho vyhlásili za Najlepšieho slovenského futbalistu. Za belasých odohral 93 súťažných duelov a strelil 59 gólov.

V roku 1993 sa Dubovský upísal slávnemu španielskemu klubu Real Madrid, v ktorom pôsobil do roku 1995. V konkurencii elitných svetových futbalistov však počas éry trénerov "bieleho baletu" Benita Flora, Vicente del Bosqueho a Jorge Valdana odohral len 33 zápasov a dal dva góly. Napriek tomu sa s "pusinkami" tešil zo zisku španielskeho titulu (1994/1995), triumfu v Copa del Rey (1993/1994) a španielskom Superpohári 1994.

Peter Dubovský
Zdroj: skslovan.com

Španielska Primera División mu však učarovala a tak sa presunul v roku 1995 do konkurenčného Realu Oviedo, kde dostal podstatne väčší priestor. Za klub z Astúrie odohral do roku 2000 celkovo 120 súťažných stretnutí a dal 17 gólov. Za reprezentáciu Československa nastúpil celkovo v 14 zápasoch a strelil 9 gólov, v drese Slovenska nazbieral 33 štartov, ktoré ozdobil 12 presnými zásahmi.

Medzi najväčšie koníčky Dubovského mimo svet futbalu patrilo aj fotografovanie. A práve to sa mu stalo osudným. V júni roku 2000 sa vybral na dovolenku spoločne so svojou snúbenicou do južnej časti Thajska, kde si hľadal optimálne miesto na nafotenie vodopádov. Pri tom sa však nešťastne pošmykol a spadol z výšky viac ako 10 metrov, pričom utrpel silné krvácanie a poškodenie mozgu.

Peter Dubovský zomrel 23. júna 2000. Na jeho počesť sa odvtedy každoročne odovzdáva Cena Petra Dubovského, určená mladým talentovaným futbalistom do 21 rokov. Od roku 2000 futbalový klub ŠK Slovan Bratislava organizuje na jeho počesť turnaj futbalových prípraviek Spomienka na Petra Dubovského.

Peter Dubovský
Zdroj: pesmitidelcalcio.com


Galéria

Peter Dubovský Peter Dubovský Peter Dubovský Peter Dubovský

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/ev ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články