Pondelok, 14. jún 2021. Meniny má Vasil, zajtra Vít.

Bohdalovej televízny parťák: Najprv ju neznášal... To bolo PRÍŠERNÉ rande!

Vladimír Dvořák
Vladimír Dvořák
Zdroj: ČT
14.05.2021 00:01

PRAHA - Náhody asi naozaj neexistujú. Český zabávač Vladimír Dvořák sa zoznámil s Jiřinou Bohdalovou za takých okolností, že ju najprv neznášal. Lenže potom sa stretli znova... A nakoniec spolu vytvorili dlhoročnú televíznu dvojicu.


Vladimír Dvořák sa narodil 14. mája 1925 v českom Písku. Po maturite v roku 1944 krátko študoval žurnalistiku, neskôr sociológiu a estetiku.

Petra Černocká a Vladimír
Zdroj: ČTV roku 1946 nastúpil ako redaktor do Československého rozhlasu, kde začal písať a nahrávať vlastné zábavné programy, v ktorých sa presadil ako konferencier – napríklad polhodinky s orchestrom Karla Vlacha (1947), týždenník Hudba pro radost (1951).

Pre rozhlas napísal veľmi úspešnú hudobnú komédiu Sto dukátů za Juana (hudba Zdeněk Petr, 1952), v ktorej prvýkrát zaznela neskôr zľudovená Píseň pro Kristýnku. V roku 1951 z Československého rozhlasu odišiel, avšak i naďalej pôsobil ako jeho externý spolupracovník. V rokoch 1950 – 1952 pôsobil ako estrádny konferencier Československých cirkusov, varieté a lunaparkov. Päť rokov konferoval program populárnej slovenskej speváčky Melánie Olláryovej, s ktorým pochodili Čechy a Moravu.

Vladimír Dvořák a Jiřina
Zdroj: ČT


Prvou Dvořákovou umeleckou partnerkou v jeho autorských komediálnych výstupoch bola česká herečka Ludmila Píchová. V roku 1948 sa prvýkrát objavila v kabaretnom programe Jenom ne mrzutě, ktorý sa podľa slov Vladimíra Dvořáka na žiadosť poslucháčov veľakrát reprízoval.

Na televíznej obrazovke začal najprv sólovo konferovať estrádne programy (od roku 1953), potom vo dvojici s herečkou Jiřinou Bohdalovou vystupovali v programoch Černá hodinka a Televarieté. 

S herečkou sa prvýkrát videl, keď si na byt pozval slečnu, do ktorej bol zamilovaný. Lenže tá si priviedla kamarátku, ktorá pojedla takmer všetky chlebíčky, neustále pila, chichotala sa a... Proste bola taká otravná, že jej mal plné zuby. 

Neskôr, keď už bol Dvořák ženatý, stretol sa s Bohdalovou vo svojom vlastnom byte. Bola totiž na návšteve u jeho manželky, s ktorou sa v detstve kamarátila.   

Vladimír Dvořák a Jiřina
Zdroj: ČT


Dvořák sa osvedčil nielen ako herec, ale tiež ako úspešný scenárista. Vytváral scenáre k zábavným programom Kdo s kým, o čem, pro koho (1965 – 1966), Písničky na zítra (1961 – 1965), Televarieté (1971 – 1989), Píšu, píšeš, píšeme, Zpívá celá rodina a k silvestrovským estrádam.

V rokoch 1968–1976 bol dramaturgom a potom až do konca 80. rokov 20. storočia šéfredaktorom Hlavnej redakcie zábavných programov Československej televízie. Zužitkovával tu skúsenosti, ktoré získal v rokoch 1952-1956 ako člen hereckého súboru pražského Divadla estrády a satiry (v súčasnosti Divadlo ABC).

Písal aj skeče (Žena a telefón, 1963), revuálne texty (Revue z kabelky, 1958) a piesňové texty, niektoré z nich aj na vlastnú hudbu (Píseň pro Kristýnku, Čert ví proč, Tam, kde šumí proud). Ako herec účinkoval v niekoľkých českých filmoch (Hudba z Marsu, Hudba kolonád) a v televíznom seriáli Žena za pultem.

Vladimír Dvořák a Jiřina
Zdroj: ČT


Vladimír Dvořák organizačne pripravoval prvé dva ročníky Bratislavskej lýry. V knihe Začínáme od Adama (1960) vytvoril medailóny súčasných spevákov z oblasti populárnej hudby.

Obľúbený konferencier a estrádny umelec zomrel 28. decembra 1999 v Prahe vo veku 74 rokov. Svoje spomienky na rušný život uprostred zábavného umenia zhrnul v knihe Všechny náhody mého života (1991). Jeho činnosť bola ocenená viacerými oceneniami (výročná cena Československého hudobného fondu za textársku tvorbu – 1965, cena Trilobit – 1965, Zlatý Krokodýl – 1971 a Televizní rolnička – 1984). V roku 1975 sa stal nositeľom vyznamenania Za vynikajúcu prácu, v roku 1982 získal čestný titul zaslúžilý umelec.

Vladimír Dvořák a Jiřina
Zdroj: ČT


Galéria

Vladimír Dvořák Petra Černocká a Vladimír Vladimír Dvořák a Jiřina Vladimír Dvořák a Jiřina Vladimír Dvořák a Jiřina Vladimír Dvořák a Jiřina

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/ev ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články