Nedeľa25. február 2024, meniny má Frederik, Frederika, zajtra Viktor

Šaleli po ňom všetky ženy: Manželka ho našla mŕtveho pár dní pred narodeninami...

Gérard Philip Zobraziť galériu (4)
Gérard Philip (Zdroj: Les Acacias)

PARÍŽ - Obdivovateľky mal po celom svete! Ako Fanfána Tulipána ho milovali snáď všetky ženy. Bohužiaľ, hercovi Gérardovi Philipovi diagnostikovali rakovinu v pokročilom štádiu. Manželka ho našla doma mŕtveho len pár dní pred jeho 37. narodeninami.

Gérard Philipe sa narodil 4. decembra 1922 vo francúzskom Cannes. Prekvapil hneď svojou prvou veľkou filmovou úlohou v Lampinovej realizácii Idiota v roku 1946 podľa Dostojevského románu. Stvárnil knieža Myškina posadnutého túžbou konať dobro tak presvedčivo, že kritika i obecenstvo prijali film s nadšením.

Galéria: Gérard Philip

Jeho herecká dráha sa rozvíjala rovnako úspešne na divadelných doskách ako aj na filmovom plátne a jej výsledkom bolo množstvo úžasne stvárnených inscenácií a filmových postáv. Do jeho klasického divadelného repertoáru patrila najmä nezabudnuteľná postava Rodriga v Cidovi z rovnomenného románu, ktorý napísal Pierre Corneille. Hral aj Caligulu v rovnomennej hre Alberta Camusa , Princa z Homburgu v rovnomennej dráme nemeckého autora Heinricha von Kleista.

Divadlo urobilo z tohto umelca veľkého herca, ale až vďaka filmu sa stal legendou. Diváci ho videli napríklad vo filmoch z prepisov Stendhalových románov - La Chartreuse de Parme (Väznica parmská, 1948) či Červený a čierny (Le Rouge et le noir, 1954).

Šaleli po ňom všetky
Zobraziť galériu (4)
 (Zdroj: Cosortium du Film)


Keď sa povie Fanfán Tulipán, vybaví sa okamžite i meno Gérard Philipe a naopak. Aj napriek mimoriadnym úspechom v iných filmoch stal sa Fanfan la Tulipe (Fanfán Tulipán, 1952) pre tohto herca tým najslávnejším. Stal sa triumfom romantického hrdinu, aký nebol prekonaný, Philipe ho stelesnil s typicky francúzskou duchaplnosťou a šarmom. Po tomto filme sa Gérard Philipe stal hviezdou, po ktorej až do jeho predčasnej smrti šaleli davy.

Gérard Philipe väčšinou hrával postavy romantických hrdinov. Na tieto úlohy ho predurčoval jemný a nežný výraz, decentný herecký prejav, ale i schopnosť zahrať silné citové vzplanutie. Úlohy takéhoto typu stvárnil aj vo filme Le Diable au corps (Diabol v tele, 1947) a vo filmoch La Beauté du diable (Diablova krása, 1950) alebo Les Grandes manoeuvres (Veľké manévre, 1955). V poslednom ako dragún dobýja ženské srdcia.

Šaleli po ňom všetky
Zobraziť galériu (4)
 (Zdroj: Gaumont)


Vo filme režiséra Jacqua Beckera Les Amants de Montparnasse (Milenci z Montparnassu, 1958) bol Gérard Philipe zase tragickou osobnosťou maliara Modiglianiho. Majstrovsky vystihol maliarovu umeleckú genialitu i osud ľudskej trosky. A potom sa Philipe opäť vrátil k Dostojevskému vo filme Hráč (Le Joueur, 1958) v réžii Clauda Autanta-Laru. Medzi jeho posledné filmy patrili Les Liaisons dangereuses (Nebezpečné známosti, 1959) a La Fievre monte a El Pao (Horúčka stúpa v El Pao, 1959). Ich premiér sa už nedožil.

Neuveriteľná správa o smrti tohto najpopulárnejšieho francúzskeho herca prišla v roku 1959. Philipe mal vtedy len 36 rokov a bol na vrchole svojej hereckej kariéry.

Gérard Philipe zomrel 25. novembra 1959 doma v Paríži, krátko potom, ako mu pri operácii objavili rakovinu v pokročilom štádiu. Našla ho manželka, ktorá prišla domov, keď odprevadila deti do školy.

Šaleli po ňom všetky
Zobraziť galériu (4)
 (Zdroj: Cosortium du Film)

Viac o téme: Gérard Philip
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu