°C

Sobota, 26. september 2020. Meniny má Edita, zajtra Cyprián.

Sexsymbol s iniciálami B. B.: Muži ju zbožňovali, ona sa pokúsila o samovraždu!

Brigitte Bardot
Brigitte Bardot
Zdroj: United Artists
28.09.2019 00:01

PARÍŽ - Muži jej padali k nohám a doteraz si všetci pamätajú, ako vyzerala zamlada. Brigitte Bardot bola neskutočná kráska, ktorá si ale na slávu zvykala len veľmi ťažko. Dokonca sa v mladom veku pokúsila spáchať samovraždu.


Brigitte Anne-Marie Bardot sa narodila 28. septembra 1934 vo francúzskej metropole Paríž do dobre situovanej rodiny. Navštevovala baletné konzervatórium a chcela sa stať profesionálnou baletkou. Problémom sa stala jej výška, ktorá jej však spoločne s pôvabnou tvárou otvorila dvere do sveta modelingu. Už v 15 rokoch sa objavila na titulných stránkach popredných módnych magazínov.

Brigitte Bardot ako 18-ročná
Sexsymbol s iniciálami B.
Zdroj: Eureka

V tom čase sa mladá kráska zoznámila s asistentom réžie Rogerom Vadimom, ktorý sa rozhodol, že z nej spraví hviezdu strieborného plátna. Priviedol Brigitte k režisérovi Marcovi Allegretovi a ten atraktívnu Francúzku obsadil do komédie Le Trou normand (1952). V roku 1955 natočila romantický film Cette sacrée gamine (Prekliate dievča, 1955), kde stvárnila škaredé káčatko zmeniace sa v krásnu labuť.

Medzinárodne uznávanou herečkou a zbožňovaným sexsymbolom sa Bardotka stala po úlohe vo filme Et Dieu... créa la femme (A Boh stvoril ženu, 1956). Výrazne nalíčené oči kontrastujúce s dlhými blond vlasmi – to bol ikonický výzor novej filmovej hviezdy kopírovaný počas celých 60. rokov 20. storočia. Pritom sa kráska narodila ako brunetka a v prvých filmoch ešte vystupovala s tmavými vlasmi.

Brigitte Bardot vo filme A Boh stvoril ženu...
Sexsymbol s iniciálami B.
Zdroj: UCIL

Dcéra bohatých, prísnych a starostlivých rodičov si však ťažko zvykala na život ostro sledovaného idolu. Jej dráma vyústila do pokusu o samovraždu na 26. narodeniny v roku 1960. Bardotová v tom čase dokončila nakrúcanie jedného zo svojich najúspešnejších filmov, drámy Henriho-Georgea Clouzota z prostredia súdnej siene La Vérité (Pravda, 1960).

Kariéra mladej ženy bola príliš závratná, aby ju mohla zniesť bez ujmy. V snímke Vie privée (Súkromný život 1961), kde si zahrala s Marcellom Mastroiannim, predviedla francúzska herečka verejnosti obraz vlastného života, svoju premenu z idolu v obeť. V nasledujúcom filme Le Mépris (Pohŕdanie, 1963) stvárnila náročnú rolu partnerky Michela Piccoliho, prevažne sa však osvedčila vo filmoch, v ktorých mala možnosť predviesť svoj pôvab.

Brigitte Bardot s Marcellom Mastroiannim, ktorý sa narodil v rovnaký deň, len o 10 rokov skôr
Sexsymbol s iniciálami B.
Zdroj: MG?

Zvodná Brigitte sa predstavila vo westernovej komédii Viva Maria! (1965), v snímke L'ours et la poupée (1969) alebo v dobrodružnom filme Boulevard du rhum (Rumový bulvár, 1971). Po poslednej menovanej snímke nasledovali už iba nie veľmi úspešné filmy. Posledným, v ktorom si obdivovaná umelkyňa zahrala, bola komédia L' Histoire tres bonne et tres joyeuse de Colinot Trousse-Chemise (Príbeh veľmi dobrého a veľmi veselého Colinotta Troussa Chemisa, 1973).

Ako tridsaťdeväťročná sa "božská BB" rozhodla svet filmu opustiť. "Bol to život snov, ale bola to tiež pekná otrava," vyjadrila sa neskôr herečka o svojej hviezdnej kariére. Brigitte Bardot bola niekoľkokrát vydatá. Jej prvým manželom bol v rokoch 1952–1957 spomínaný Roger Vadim. V roku 1959 si vzala herca Jacquese Charriera, s ktorým má syna Nicolasa. Jej ďalším manželom bol nemecký milionár Gunter Sachs. V roku 1992 sa vydala za francúzskeho politika Bernarda d'Ormale. 

Herecká diva je známou bojovníčkou za práva zvierat, tejto činnosti venuje väčšinu svojho času."Svoju mladosť a svoju krásu som venovala mužom. Svoju múdrosť a skúsenosť venujem zvieratám," povedala legenda francúzskeho filmu.

Sexsymbol s iniciálami B.
Zdroj: TASR


Galéria

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/ev ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články