°C

Nedeľa, 29. november 2020. Meniny má Vratko, zajtra Ondrej, Andrej.

Kronerovej skvelý darček: Otec by bol hrdý

Jozef Kroner
Jozef Kroner
Zdroj: TASR
20.03.2018 00:00

BRATISLAVA/PRAHA - Už je to 20 rokov, čo tento svet krátko pred 74. narodeninami opustil herec Jozef Kroner. Dnes si pripomíname jeho nedožitých 94 rokov. A ten najkrajší darček by mu dala jeho dcéra Zuzana, ktorá pred pár dňami získala prestížne ocenenie. Otec by bol na ňu právom hrdý.


Jozef Kroner bol skvelý herec – stvárnil hlavnú úlohu v jedinom slovenskom oscarovom filme Obchod na korze. Vo svojej rodine má však aj výbornú nasledovníčku, dcéru Zuzanu. Tá v prvej polovici marca získala cenu Český lev za Najlepší ženský výkon. Sošku si odniesla vďaka úlohe vo filme Baba z ľadu. 

Kronerovej skvelý darček: Otec
Zdroj: archív ZK

Jozef Kroner sa narodil 20. marca 1924 v Staškove na Kysuciach. Vyučil sa v Považských strojárňach a v Považskej Bystrici hral ochotnícke divadlo. Vynikol najmä v Gorkého dráme Vassa Železnovová a v Gogoľovej Ženbe. Táto rola mu v roku 1948 vyniesla pozvanie do hereckého súboru divadla v Martine. V rokoch 1956-1984 bol členom Činohry Slovenského národného divadla v Bratislave.

V divadle, filme aj v televízii Jozef Kroner presvedčivo vytváral charakterové postavy v komediálnom i vážnom repertoári. Veľmi blízke mu boli tragikomédie. Originálny herecký výraz, charakteristická mimika tváre, gestikulácia a typické hlasové zafarbenie vtisli punc neopakovateľnosti mnohým jeho filmovým hrdinom.

Jednou z jeho prvých filmových úloh bol Jožko Púčik v televíznej komédii Statočný zlodej, ktorú v roku 1958 nakrútil režisér Ján Lacko podľa divadelnej hry Ivana Stodolu Jožko Púčik a jeho kariéra.

Tragikomický príbeh Obchod na korze z obdobia vojnovej Slovenskej republiky nakrútila v roku 1965 dvojica režisérov Ján Kadár a Elmar Klos. Film pripomínajúci deportácie Židov zo Slovenska a arizáciu ich majetku získal v roku 1968 Cenu akadémie (Oscara) v kategórii zahraničný film. Po roku 1968 však skončil v trezore.

Kronerovej skvelý darček: Otec
Zdroj: Slovenský filmový ústav

Popularitu Jozefovi Kronerovi priniesli úlohy v komédiách Pacho, hybský zbojník (1975) a Stratená dolina (1976) Martina Ťapáka, a tiež televízne seriály Sváko Ragan či Slovácko sa nesúdí.

Rola vo veľkofilme Juraja Jakubiska Tisícročná včela (1983) patrila k vrcholom Kronerovej hereckej dráhy. Neskôr ho diváci mohli vidieť v komédii Věry Chytilovej Dědictví, aneb Kurvahošigutntag (1992).

Kronerovej skvelý darček: Otec
Zdroj: CT

Jozef Kroner bol laureátom mnohých slovenských i zahraničných ocenení. In memoriam sa stal Osobnosťou Kysúc roka 1998. Na Moste slávy v Trenčianskych Tepliciach sa ocitla tabuľka s jeho menom po boku svetových filmových hviezd.

Zomrel 12. marca 1998 v Bratislave. Dvadsať významných osobností Slovenska založilo po jeho smrti Spoločnosť Jozefa Kronera, ktorej cieľom je pripomínať herecké a ľudské posolstvo tohto významného herca. Jednou z jej najdôležitejších aktivít je každoročné udeľovanie Cien Jozefa Kronera.

Kronerovej skvelý darček: Otec
Zdroj: archív RTVS


Galéria

Jozef Kroner Jozef Kroner s dcérou Jozef Kroner vo filme Jozef Kroner vo filme Jozef Kroner s Marekom Jozef Kroner Jozef Kroner

Nástroje k článkuZDROJ: TASR, ev
FOTO: TASR, SFÚ, archív RTVS, archív ZK, ČT

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články