Tvrdý brexit neprichádza do úvahy: Dolná snemovňa poverila vládu, zákon prešiel len o chlp | Topky.sk

°C

Štvrtok, 12. december 2019. Meniny má Otília, zajtra Lucia.

Tvrdý brexit neprichádza do úvahy: Dolná snemovňa poverila vládu, zákon prešiel len o chlp

Britský parlament odhlasoval zákon o ďalšom odklade vystúpenia z EÚ
Britský parlament odhlasoval zákon o ďalšom odklade vystúpenia z EÚ
Zdroj: SITA/House of Commons/PA via AP
04.04.2019 06:10

LONDÝN - Dolná komora britského parlamentu schválila v stredu neskoro večer zákon, ktorý má zaväzovať vládu k ďalšiemu odkladu vystúpenia krajiny z EÚ. Informovala o tom tlačová agentúra DPA.


Skupina poslancov Dolnej snemovne z rôznych politických strán predložila príslušný návrh s cieľom zabrániť neriadenému odchodu Spojeného kráľovstva z EÚ po tom, ako nebola v parlamente ani na tretíkrát schválená dohoda o podmienkach tzv. brexitu. Návrh prešiel v stredu v Snemovni všetkými troma čítaniami, pričom v poslednom z nich bol prijatý s tesným pomerom 313 ku 312 hlasom. Pred vstupom do platnosti ho však musí ešte schváliť horná komora parlamentu - Snemovňa lordov.

Dolná komora britského parlamentu
Britský parlament odhlasoval zákon
Zdroj: SITA/Mark Duffy/UK Parliament via AP

Britská premiérka Theresa Mayová ešte v utorok po zasadnutí svojho kabinetu oznámila, že Spojené kráľovstvo požiada o ďalšie odloženie termínu brexitu. Mayová chce docieliť odklad do 22. mája, čo by znamenalo, že Británia by sa ani v tomto prípade nemusela zúčastniť na voľbách do Európskeho parlamentu, naplánovaných v EÚ na 23. - 26. mája.


Čítajte aj: Kríza pokračuje! Britský parlament odmietol ďalšie hlasovania


Cieľom spomínaného návrhu poslancov je zaistiť si možnosť spolurozhodovania o dĺžke odkladu. Mohli by tak prípadne presadiť aj brexit po 22. máji proti vôli Mayovej, upozornila DPA. Spojené kráľovstvo malo pôvodne Úniu oficiálne opustiť 29. marca. Mayová však 22. marca na summite EÚ v Bruseli dosiahla odklad brexitu v prípade neschválenia dohody do 12. apríla s tým, že dovtedy by mal Londýn informovať svojich európskych partnerov, ako si predstavuje ďalší postup.

Theresa Mayová počas rozpravy
Britský parlament odhlasoval zákon
Zdroj: SITA/Mark Duffy/UK Parliament via AP

Európski lídri zvolali na 10. apríla mimoriadny summit, na ktorom buď zvážia žiadosť Británie o odklad brexitu, alebo prerokujú na poslednú chvíľu prípravy na brexit bez dohody. Ďalší odklad si vyžaduje súhlas predstaviteľov všetkých 27 zvyšných členských štátov EÚ.

Veľa neistoty

Proces brexitu prináša pre Európsku úniu veľa neistoty v oblasti politiky aj hospodárstva. Zhodli sa na tom v utorok v Bruseli účastníci diskusie s názvom Británia bez EÚ: love/hate relationship. Spojené kráľovstvo zatiaľ nevyslalo jasný signál a veľa možností stále zostáva otvorených vrátane brexitu bez dohody, na čo musí byť EÚ pripravená, povedala Camino Morteraová-Martinezová, analytička z expertnej skupiny Center for European Reform.

Postoje jednotlivých členských krajín Európskej únie sa podľa nej líšia. "Nemecko sa bojí, aký obraz o EÚ vytvorí prípadný brexit bez dohody v čase, keď sa zdôrazňuje jej jednotnosť a sila," povedala a dodala, že preto môže byť v súvislosti s posúvaním termínu brexitu viac prispôsobivé ako napríklad Francúzsko. "Nemyslím si však, že EÚ bude Británii umožňovať krátke odklady, až kým nepríde s riešením," dodala.

Ilustračné foto
Tvrdý brexit neprichádza do
Zdroj: Getty Images

Neistota okolo termínu brexitu ovplyvňuje aj májové voľby do Európskeho parlamentu, uviedla Larissa Brunnerová, analytička z expertnej skupiny European Policy Center (EPC). "Ak sa Spojené kráľovstvo chce zúčastniť na voľbách do EP, musí sa tak rozhodnúť do 11. apríla," pripomenula Brunnerová.

"EÚ sa bojí, že Spojené kráľovstvo požiada o ďalší posun termínu brexitu do 22. mája, dostane ho, ale v čase medzi 11. aprílom a koncom tohto odkladu sa rozhodne brexit zrušiť," povedala Brunnerová. Vtedy už podľa jej slov bude príliš neskoro, aby sa Británia pripravila na voľby, a tým pádom by zostala členom EÚ bez zastúpenia v jej parlamente.

"Aj keď je táto možnosť veľmi nepravdepodobná, môže pre EÚ spôsobiť ďalšie starosti a Únia nie je ochotná toto riziko prijať," povedala. Preto je podľa Brunnerovej možné, že EÚ bude súhlasiť s posunutím termínu brexitu len v tom prípade, ak sa Británia zaviaže zorganizovať voľby. "Obyvateľstvo Veľkej Británie je stále rozdelené," pokračovala Brunnerová a dodala, že situácia je podobná aj vo vnútri dvoch najväčších strán - Konzervatívnej a Labouristickej.

Tvrdý brexit neprichádza do
Zdroj: SITA/AP Photo/Frank Augstein

Ďalšie referendum o brexite by podľa nej len prehĺbilo rozdiely. "Zástancovia brexitu by sa v prípade víťazstva zotrvania mohli cítiť podvedení a zradení vládou, čo by sa mohlo negatívne prejaviť v ďalších parlamentných voľbách," povedala. "Brexit pred referendom v roku 2016 nepatril medzi najvážnejšie problémy obyvateľov Spojeného kráľovstva", povedal poslanec Európskeho parlamentu (EP) Derek Vaughan.

Európska únia je proti

Vtedajší premiér David Cameron ho podľa Vaughana vyvolal preto, aby udržal stranu pokope a vyhovel euroskeptikom v radoch strany. Odvtedy sa vláda v prvom rade snaží udržať stranu pokope, čo však podľa neho nikdy nemohlo fungovať, keďže aj vo vláde sú postoje rôzne, a euroskeptici nie sú nikdy spokojní. "Väčšina voličov Konzervatívnej strany a aj jej poslancov si stále želá brexit toto premiérka Mayová berie do úvahy," povedala Brunnerová.

Európska únia si však podľa Vaughana odchod Británie z EÚ neželá. "Sú si vedomí, že hospodárskeho a spoločenského chaosu, ktorý by brexit bez dohody spôsobil," povedal a pripomenul, že by to malo vplyv na rôzne oblasti ako obchod, situácia na hraniciach a dodávky potravín a liekov do Spojeného kráľovstva.


Galéria

Britský parlament odhlasoval zákon Dolná komora britského parlamentu Theresa Mayová počas rozpravy Ilustračné foto

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články