Procházka zostáva šéfom #Siete, s Ficom rokovať nebude: Viem si predstaviť vládu aj so SNS | Topky.sk

°C

Pondelok, 9. december 2019. Meniny má Izabela, zajtra Radúz.

Procházka zostáva šéfom #Siete, s Ficom rokovať nebude: Viem si predstaviť vládu aj so SNS

Radoslav Procházka
Radoslav Procházka
Zdroj: Ján Zemiar, SITA
07.03.2016 16:20

BRATISLAVA – Predseda #Siete Radoslav Procházka ponúkol dnes predsedníctvu strany rezignáciu na svoju funkciu. Jednohlasne ju neprijalo, on sa na hlasovaní nezúčastnil. Predsedníctvo vyjadrilo Procházkovi plnú podporu.


#Sieť nepôjde na povolebné rokovanie so Smerom-SD. Potvrdil to dnes Procházka na tlačovej konferencii v Bratislave. Strana tým chce dať najavo, že "nechce pokračovanie tejto vlády a nebude sa na nej zúčastňovať".

Možné predčasné parlamentné voľby či úradnícku vládu nechceli predstavitelia #Siete komentovať. Sám Procházka si vie za premiéra predstaviť predsedu SaS Richarda Sulíka. "Ale je to iba môj osobný názor," povedal. O ďalšom postupe bude podľa neho rozhodovať predsedníctvo.

#Sieť dostala podľa oficiálnych výsledkov od voličov 5,6 %. Členovia ani podporovatelia subjektu s tým nie sú spokojní. Príčinou môže byť podľa Procházku nejasná komunikácia strany v predvolebnom finiši, v tejto veci si priznal chybu.

Strana nebola podľa jej podpredsedu Miroslava Beblavého posledné týždne pred voľbami ani dostatočne viditeľná. Úlohu mohol zohrať aj fakt, že ide o nový politický subjekt a ľudia ho ešte nemajú návyk voliť, myslí si. Príčinami sa chce strana ešte viac venovať v analýze.

Predsedníctvo tvrdí, že Procházka neponúkol svoju funkciu "len tak pro forma", ale myslel to vážne. Procházku označilo za najvhodnejšieho predsedu strany. Jeho výstupy pred médiami nechcelo predsedníctvo veľmi komentovať, bola však o tom diskusia. Poukazuje však, že o niektorých prezentovaných názoroch, ktoré sa neskôr ukázali ako nesprávne, sa rozhodovalo kolektívne. "Nie je to strana jedného muža, kde si on robí, čo chce," povedal ďalší podpredseda Andrej Hrnčiar.

Úver z Fio banky dokáže strana splatiť aj z príspevku od štátu, ktorý dostane za volebný výsledok. "Stačilo by nám získať aj 3,5 percenta," podotkol Hrnčiar. Priznal však, že fungovanie centrály nebude v takom rozmere, ako chceli. "My si teraz kladieme otázku, ako odfinancovať ďalší chod strany," dodal.

Ja osobne si viem predstaviť stredopravú vládu aj s SNS 

Líder strany #Sieť si osobne vie predstaviť širokú stredopravú vládu aj za účasti SNS. Povedal to po dnešnom stretnutí s prezidentom SR Andrejom Kiskom, na ktorom sa hovorilo o výsledku sobotňajších (5.3.) parlamentných volieb.

Či sa podarí zostaviť takúto stredopravú vládu, to podľa Procházku závisí od predstaviteľov strán, ktoré dostali mandát. "Akýkoľvek ďalší postoj prispôsobíme krokom prezidenta SR," avizoval a zopakoval, že #Sieť nepôjde na rokovanie o zostavení vlády so Smerom-SD. Práve líder tohto subjektu Robert Fico si v utorok (8.3.) ako šéf víťaznej strany preberie od Kisku poverenie na zostavenie kabinetu.

"My podporíme stabilnú vládu, ktorá bude mať šancu reálne vládnuť. Ku konkrétnej zostave sa vieme vyjadriť v závislosti od toho, koho pán prezident poverí a ako tie rokovania budú prebiehať," povedal Procházka. Ak Fico vládu nezostaví, poverenie by mal dostať ako druhý v poradí šéf SaS Richard Sulík. Na takomto rokovaní sa už #Sieť zúčastní.

"Pre nás má akákoľvek účasť vo vláde zmysel len vtedy, ak je nástrojom na presadenie obsahu. Pre nás dokonca ani len priama účasť v takejto vláde nemusí byť podmienkou jej podpory. Nám nejde o to mať kreslo alebo rezort, ale aby sa presadili niektoré veci," dodal.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR, Topky.sk
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články