°C

Streda, 3. jún 2020. Meniny má Karolína, zajtra Lenka.

Luxemburský minister kritizuje Slovensko: Z výrokov V4 o utečencoch dostávam záchvaty

Jean Asselborn
Jean Asselborn
Zdroj: SITA
11.05.2016 07:25

BERLÍN - Luxemburský minister zahraničia Jean Asselborn opakovane kritizoval štáty vyšehradskej štvorky (V4) za ich postoj v migračnej kríze. Pri niektorých výrokoch skupiny, do ktorej patrí aj Slovensko, dostáva záchvaty, povedal podľa agentúry DPA nemeckému denníku Aachener Nachrichten. Česko, Slovensko, Poľsko a Maďarsko sa kvôli svojmu postoju k utečencom stávajú terčom kritiky zo strany západných politikov opakovane.


Svet ostro reaguje na streľbu po utečencoch na Slovensku: Do škandálu sa zapojilo aj OSN!

"Dostávam záchvaty, keď počujem, ako nám krajiny Vyšehradu hovoria, že nemajú tradíciu prijímania utečencov," povedal Asselborn v rozhovore, ktorý vyšiel v stredu. "Musí sa im povedať: My sme tiež nemali tradíciu, že bohatšie členské štáty pomáhajú tým chudobnejším," nechal sa počuť šéf luxemburskej diplomacie.

Narážal tak na to, že štvorica stredoeurópskych krajín je od svojho vstupu do Európskej únie príjemcom miliardových dotácií z európskych fondov. Do spoločného rozpočtu pritom odvádza výrazne menej peňazí, než dostáva.

Luxemburský minister kritizuje Slovensko:
Zdroj: Aachener Nachrichten

Podľa Asselborna hrozí, že Európa stroskotá, ak niektorí v čase krízy odmietajú solidaritu a jednoznačne sa stavajú proti prijímaniu utečencov.

Proti povinným kvótam na prerozdeľovanie utečencov sú všetky štáty vyšehradského zoskupenia. Odmietajú aj najnovší návrh Európskej komisie, ktorý počíta s tým, že sa krajiny budú môcť vykúpiť z povinnosti prijímať utečencov. Za každého odmietnutého utečenca by pritom museli zaplatiť 250.000 eur.


Galéria

Jean Asselborn

Nástroje k článkuZDROJ: ČTK, sz
FOTO: SITA/AP;Repro
FOTO: Aachener Nachrichten

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články