Utorok, 21. september 2021. Meniny má Matúš, zajtra Móric.

Českí predstavitelia si zastali V4: Nechceme opakovať chyby nezvládnutej migrácie

Ľubomír Zaorálek
Ľubomír Zaorálek
Zdroj: SITA
11.05.2016 20:10

PRAHA/BRATISLAVA - Proti kritike krajín Vyšehradskej štvorky (V4), ktorá zaznela v utorok z úst šéfa luxemburskej diplomacie Jeana Asselborna, sa dnes ohradili viacerí českí predstavitelia.


Minister zahraničných vecí ČR Lubomír Zaorálek do Luxemburska odkázal: "Nechceme len opakovať chyby nezvládnutej migrácie, ktoré vidíme napríklad v Paríži alebo v Bruseli. Kto má na krku Luxleaks (kontroverzné daňové praktiky v Luxembursku), ten by nemal kázať o solidarite". Informoval o tom internetový server Novinky.cz.

Pred dvoma rokmi vyšlo najavo, že Luxembursko uzatváralo nadštandardné dohody o nižších daniach a fungovalo pre korporácie ako daňový raj. Premiérom najmenšej z krajín Beneluxu bol vtedy súčasný predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker.

Práve jeho dlhoročný spolupracovník Asselborn v utorok ostro kritizoval krajiny V4 v súvislosti s ich neochotou prijímať migrantov s odvolaním sa na absenciu tradícií. "Tým sa raz musí povedať: Ani my sme nemali tradíciu, v zmysle ktorej bohaté členské štáty pomáhajú chudobným", vyhlásil a posťažoval si, že z postojov štátov V4 dostáva záchvaty.

Na jeho slová reagoval dnes aj minister vnútra ČR Milan Chovanec. "Záchvaty k nájdeniu rovnováhy nepovedú. A už vôbec nie ekonomické vydieranie či politický diktát," dodal. Aj česká ministerka pre miestny rozvoj Karla Šlechtová s vyjadrila na jednej zo sociálnych sietí súhlas s odmietavým postojom kolegov k vydieraniu. "Sme suverénny štát s vlastnými názormi a postojmi," podčiarkla.

Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák sa vo štvrtok počas pracovnej návštevy Nemecka stretne na 19. ročníku medzinárodnej konferencie Internationale WDR Europaforum s Asselbornom v diskusii sprostredkovanej aj na webe v priamom prenose.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články