°C

Piatok, 2. október 2020. Meniny má Levoslav, zajtra Stela.

Odporné klamstvo o srdcervúcej FOTO mŕtveho chlapčeka: Protiutečenecká propaganda útočí

Fotku vraj sfalšovali. Opak je pravdou.
Fotku vraj sfalšovali. Opak je pravdou.
07.09.2015 15:30

BRATISLAVA - Odporný pokus. Na internete koluje falošná koláž, ktorá chce dokázať manipuláciu západných médií. Tento raz sa stal terčom nechutnej kampane nedávno zosnulý sýrsky chlapček Aylan. Podľa autorov fotomontáže sa telo chlapčeka naaranžovalo, aby sa dojatie a ľútosť zo smrti utečencov umelo nafúklo. Zdá sa, že extrémisti sa už nezastavia pred ničím, keď spochybňujú pravdivosť informácií o smrti malého dieťaťa.


Trojročného Aylana Kurdiho a jeho päťročného brat Galipa a mamy Rehany stihol rovnaký osud. Všetci traja pochádzali zo severosýrskeho mesta Kobané, ktoré sa zmieta v ťažkých bojoch medzi povstalcami Islamského štátu a kurdskými bojovníkmi. Obrázok bezvládneho tela malého sýrskeho utečenca sa objavil vo všetkých svetových médiách, ktoré sa začali pýtať, či srdcervúce fotografie pohnú citmi európskych politikov a prinútia ich utečeneckú krízu aktívne riešiť.

Onedlho však začali po internete kolovať obrázky, na ktorých mali s telom chlapčeka manipulovať, aby sa upravilo do takej podoby, aká mala vyhovovať objektívom fotoreportérov. Koláž zdieľali najmä extrémistické hnutia na Facebooku. Medzi ne patrí napríklad Slovenské Hnutie Obrody, ale aj stránka STOP ISLÁM, ktorej ju poslal jeden z pravdepodobných prívržencov.

Odporné klamstvo o srdcervúcej
Zdroj: Facebook, iha.com.tr

Na vrchnej fotke mal byť malý Aylan, ktorého telo mali prevziať a uložiť na piesočnatej pláži pre lepší a srdcervúcejší záber. Takto ju zdieľali na sociálnych sieťach a my sme si ju všimli na Facebooku. Ľudia začali vypisovať pod týmito fotkami uletené komentáre. Skočili tak na lep ľuďom, ktorí sa chcú zviesť na protiutečeneckých náladách.

Odporné klamstvo o srdcervúcej
Zdroj: Facebook, iha.com.tr

Príspevky Slovákov pod zverejnenou kolážou nepotrebujú komentár.

Odporné klamstvo o srdcervúcej
Zdroj: Facebook

Rovnaké to bolo aj pod kolážou na stránke STOP ISLÁM. Ľudia by naozaj nemali veriť všetkému, čo sa objaví na internete či na Facebooku.

Odporné klamstvo o srdcervúcej
Zdroj: FB

Odporné klamstvo o srdcervúcej
Zdroj: FB

Odporné klamstvo o srdcervúcej
Zdroj: FB

Pravda však, našťastie, vyplávala na povrch. Na vrchnej fotke sa nachádza Aylanov brat Galip, teda nie je to, ako si myslia konšpirátori a ľudia im podobní, žiadna fotomontáž. Na záberoch je telo vyplaveného Galipa, ktorý zahynul rovnako ako jeho brat a mama.

Z rodiny prežil iba otec. Fotka mŕtveho Aylana dojala svet a viaceré svetové médiá ju umiestnili na titulné strany novín. Je preto odporné, aby si z obrovskej tragédie niektoré konšpiračné a extrémistické stránky robili kampaň proti utečencom.

Odporné klamstvo o srdcervúcej
Zdroj: Facebook, iha.com.tr

Turecký policajt, ktorý sa dostal k malému telu Aylana, sa nechal počuť, že sa modlil k Bohu, aby bol chlapec nažive. No keď k nemu prišiel videl, že chlapec nejaví známky života. Sám policajt má 6-ročného syna, preto sa okamžite vcítil do pocitov otca, ktorý o chlapcov prišiel.

Odporné klamstvo o srdcervúcej
Zdroj: Facebook, iha.com.tr

Dvoch malých synov s manželkou pochoval otec v piatok. Na fotke je vysmiaty Aylan a Galip. Na pohrebe sa zúčastnili otec rodiny Abdalláh Kurdí, obyvatelia a predstavitelia mesta. Do hrobu uložili Ajlana, jeho päťročného brata Galipa a 35-ročnú matku detí Rehan. Utopili sa, keď sa ich čln prevrátil vo vysokých vlnách pri tureckom pobreží. Rodina sa pokúšala dostať cez Egejské more na grécky ostrov Kos. Z rodiny prežil nešťastie ako jediný práve Ajlanov otec Abdalláh. Kurdskej televízii Rudaw povedal, že dúfa, že ich príbeh prinúti ľudí viac pomáhať utečencom.

Zažili ste niečo podobné? Zjavné klamstvo sa vydávalo za pravdu? Upozornite nás na šíriteľov bludov! Napíšte nám na tipy@topky.sk.


Galéria

Nástroje k článkuZDROJ: topky
FOTO: Facebook, SITA, iha.com.tr/Eren AYHAN, Twitter

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články