Množstvo sťažností pred komunálkami: Kupovanie hlasov, marenie volieb, Nitru zaplavili letáky | Topky.sk

°C

Piatok, 24. január 2020. Meniny má Timotej, zajtra Gejza.

Množstvo sťažností pred komunálkami: Kupovanie hlasov, marenie volieb, Nitru zaplavili letáky

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA
12.11.2014 15:32

BRATISLAVA – Desiatky sťažností týkajúce sa priebehu predvolebnej kampane, údajného ovplyvňovania voličov či organizácie komunálnych volieb pribudlo na stôl Ústrednej volebnej komisii (ÚVK) od jej posledného minulotýždňového zasadnutia. Novinárom to dnes povedal šéf ÚVK František Tanko s tým, že sa zaoberajú každou jednou sťažnosťou.


Podľa jeho slov je viacero sťažností opodstatnených. Opätovne sa napr. riešil prípad Púchova, v ktorom sa objavili podozrenia z marenia volieb. "ÚVK prijala uznesenie, ktorým túto záležitosť odstupuje na prokuratúru," informoval Tanko. Ďalšie podnety sa týkajú aj kupovania voličských hlasov. "Budeme sa o tom rozprávať až po voľbách. Ovplyvňovanie voličov je také intenzívne, že sa nad tým mozog zastavuje," povedal Tanko.

Rokovanie ÚVK pokračuje ďalej, o výsledku by mala novinárov informovať zapisovateľka komisie Eva Chmelová.

Komunálne voľby sa na Slovensku uskutočnia 15. novembra. Starostov, primátorov a poslancov si bude voliť 2923 obcí, vrátane mestských častí Bratislavy a Košíc. Právo voliť majú vyše štyri milióny voličov. Hlasovať môžu nielen Slováci, ale aj cudzinci. V prípade, že starosta či primátor nebude zvolený, do dvoch týždňov budú nové voľby.

Nitru zaplavili predvolebné plagáty

V posledný deň pred volebným moratóriom zaplavili ulice Nitry desiatky predvolebných plagátov a bilbordov kandidátov koalície strán Smer-SD, KDH a SNS. Veľkoplošné plagáty a pútače sú zavesené na stĺpoch verejného osvetlenia, stoja na trávnikoch a na ďalších verejných priestranstvách. Viacerí Nitrania označili takúto kampaň za agresívnu a neférovú. „Martin na bielom koni neprišiel, sneh nás nezasypal, tak to spravil Smer a KDH so svojim plagátmi. To môžu? Tesne pred voľbami? Primátor vyzýval všetkých na férovú kampaň, ale toto mi ako férové nepripadá,“ volal do redakcie obyvateľ sídliska Chrenová. „Mesto s veľkým haló pripravovalo obmedzenie reklamných plôch v uliciach a teraz koalícia, za ktorú kandiduje aj súčasný primátor Jozef Dvonč, oblepila celé mesto plagátmi. Sú aj na miestach, kde vyrušujú šoférov a ohrozujú bezpečnosť cestnej premávky. Je to prejav absolútnej arogancie,“ uviedol ďalší Nitran zo sídliska Diely.

Viacerí obyvatelia mesta sa v tejto súvislosti obrátili aj na mestskú políciu s podozrením, že predvolebné plagáty boli do ulíc mesta umiestnené nelegálne. „Ľudia nám volali, upozorňovali nás. My sme však dostali informáciu, že je všetko legálne a v súlade s platnými predpismi a nariadeniami. Umiestnenie pútačov bolo mestom schválené na základe riadnej zmluvy,“ povedal zástupca náčelníka nitrianskej mestskej polície Pavel Sabo. Jeho slová potvrdil aj prednosta mestského úradu Igor Kršiak. „Na mestský úrad bola riadne podaná žiadosť o zabratie verejného priestranstva. Schválil to odbor miestnych daní a poplatkov, bolo to spoplatnené a riadne uhradené. Takže je to legálne,“ skonštatoval. Problémom však podľa neho je, že sa bilbordy objavili aj na miestach, kde nemajú čo hľadať. „Sú umiestnené aj na autobusových zastávkach a na iných miestach, kde to nebolo povolené. Zástupcovia koalície už boli vyzvaní, aby tieto pútače odstránili. Ak to neurobia, budú považované za znečistenie verejného priestranstva a pracovníci Mestských služieb ich odstránia,“ povedal Kršiak.

Podľa prednostu masívna kampaň tesne pred voľbami nijako neporušuje Všeobecne záväzné nariadene (VZN) mesta o vymedzení miest na umiestňovanie volebných plagátov v čase volebnej kampane. „Požiadať o zabratie verejného priestranstva môže každý, ktorákoľvek politická strana. V tomto prípade o to bolo požiadané, bolo to spoplatnené a zaplatené,“ uviedol. Vo VZN mesta sa však uvádza, že "...plocha pre účely umiestnenia volebných plagátov má byť rozdelená tak, aby rozdelenie zodpovedalo zásadám rovnosti kandidujúcich politických strán alebo koalícií a nezávislých kandidátov. Podľa Kršiaka sa však toto ustanovenie týka iba umiestnenia volebných plagátov na skružiach, ktoré radnica vyčlenila na predvolebnú kampaň.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články