°C

Streda, 2. december 2020. Meniny má Bibiana, zajtra Oldrich.

Prezident Gašparovič sa v televízii prihovoril k voľbám: Prečítajte si celý jeho prejav!

Ivan Gašparovič
Ivan Gašparovič
Zdroj: SITA
26.03.2014 19:50

BRATISLAVA - Prezident Ivan Gašparovič dnes predniesol vo verejnoprávnej Slovenskej televízii prejav k druhému kolu prezidentských volieb. Priestor dostal hneď po hlavných správach. Hlavnou úlohou bolo motivovať voličov prísť k urnám, pričom nemohol priamo podporiť ani jedného z kandidátov. V prejave vyzdvihol potrebné kvality dobrého prezidenta.


Prezident by nemal priamo podporiť ani jedného z kandidátov, preto si RTVS kládla podmienky. Kancelária prezidenta písomne, oficiálnou cestou tieto podmienky potvrdila. "Kancelária prezidenta sa v oficiálnom liste zaväzuje k nestrannosti a dodržaniu zákonných podmienok, na ktoré RTVS upozornila. Deklaruje tiež, že avizované vyhlásenie a obsah jeho posolstva nebudú spojené s propagáciou ktoréhokoľvek z kandidátov," uviedla Šulková z komunikačného oddelenia.

Týmto tiež podľa nej potvrdili, že tak naplnia požiadavky spojené s obsahom posolstva prezidenta vo väzbe na príslušné zákonné normy a interné pravidlá RTVS vzťahujúce sa k obdobiu volebnej kampane.

Po vzájomnej dohode odvysiela televízia príhovor prezidenta zo záznamu, ktorý vyhotoví realizačný štáb spravodajstva RTVS. Príhovor odvysielajú v čase, ktorý určila RTVS a kancelária prezidenta ho akceptovala. Do vysielania ho zaradia dnes po hlavnom spravodajskom formáte televízie Správy RTVS, pred diskusiou prezidentských kandidátov.

Pozrite si celý prejav, ktorý dnes predniesol prezident Ivan Gašparovič:

Vážení spoluobčania,

už túto sobotu budeme mať možnosť zvoliť si v priamej voľbe prezidenta Slovenskej republiky. Rovnako ako vy, aj ja si želám, aby to bol dôstojný reprezentant nášho štátu. Aby sa vo svojej budúcej pôsobnosti, ktorá nebude ľahká, mohol oprieť o silný mandát voličov. Vyzývam Vás preto, aby sme toto naše spoločné želanie naplnili  vašou vyššou účasťou v druhom kole volieb. Máme spoločnú zodpovednosť zvoliť si hlavu štátu. Naše rozhodnutie by malo byť výsledkom racionálnej a zrelej úvahy. Hovorím k vám so skúsenosťou dvoch prezidentských mandátov. Moje poznanie potvrdzuje, že prezident SR môže ovplyvňovať politickú atmosféru v krajine. Podieľa sa na zmene spoločenskej reality. Jeho ambíciou musí byť tlmiť politické konflikty, zmierovať názorové protiklady politických subjektov. Napomáhať dosiahnuť prijateľnú úroveň spolupráce a udržať pokojnú atmosféru v spoločnosti.

Vážení spoluobčania,

medzinárodné dianie prináša a bude aj naďalej prinášať závažné bezpečnostné problémy. Prezident ako hlavný veliteľ ozbrojených síl musí zaujímať zásadné stanoviská k otázkam spoločnej obrany v kruhu krajín združených v Severoatlantickej aliancii. Na čele štátu potrebujeme človeka, ktorý nás v nepokojných časoch dokáže zomknúť a pomôže oprieť sa o tradičné hodnoty - rodinu, prácu, vieru. Ktorý sa hlási k uvedomelému slovenskému vlastenectvu a pri riešení problémov spoločnosti bude zároveň dôsledne presadzovať občiansky princíp.  Potrebujeme mať na čele štátu skúseného človeka, ktorý by mal  byť komplexne pripravený na to, aby bol politickým lídrom a prezidentom pre celé Slovensko a váženým partnerom pre zahraničie.

Vážení spoluobčania,

ísť voliť nie je povinnosť, aj keď mnohí občania ju v morálnej rovine tak vnímajú. Ja im rozumiem. Správne vychádzajú z toho, že voliť -  znamená aktívne sa podieľať na správe vecí verejných a oni sa na tejto správe chcú zúčastniť. Nevoliť –  znamená dobrovoľne sa tejto možnosti zbaviť. Využime v sobotu právo voľby a zodpovedne, s myšlienkou na dobro a pokoj pre vaše rodiny i celú spoločnosť, si vyberme budúceho prezidenta nášho štátu – našej Slovenskej republiky.


Nástroje k článkuZDROJ: SITA, TMZ
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články