Neúspešný kandidát Melník napadol voľby na ÚS: Žiada ich opakovanie! | Topky.sk

Štvrtok, 27. jún 2019. Meniny má Ladislav, Ladislava, zajtra Beáta.

Neúspešný kandidát Melník napadol voľby na ÚS: Žiada ich opakovanie!

Milan Melník
Milan Melník
10.04.2014 15:01

KOŠICE – Neúspešný kandidát na prezidenta Milan Melník podal na Ústavný súd (ÚS) SR sťažnosť, ktorou napadol neústavnosť a nezákonnosť prezidentských volieb. V podaní navrhovateľ žiada, aby ÚS vyhlásil voľby prezidenta SR v prvom a druhom kole za neplatné a nariadil opakovať voľbu.


Ako dnes uviedla hovorkyňa ÚS Anna Pančurová, Melník podal sťažnosť v posledný deň zákonnej lehoty v stredu 9. apríla večer a dnes bolo podanie zverejnené na internetovej stránke ústavného súdu.

Navrhovateľ Melník žiada o preskúmanie volebnej kampane pre podozrenie z porušenie volebného zákona. Podľa jeho mienky kandidáti Andrej Kiska, Robert Fico, Radoslav Procházka a ďalší viedli volebnú kampaň aj mimo určeného obdobia. „Kandidáti vo veľkom rozsahu porušovali volebný zákon, podľa ktorého je zakázané vedenie kampane mimo času vymedzeného pre volebnú kampaň, minimálne dochádzalo k obchádzaniu volebného zákona vydávaním kampane len za informatívnu, čo je rovnako nezákonné,“ uvádza sa v podaní. Poukazuje aj na to, že kandidáti podľa odhadov minuli na kampaň oveľa viac, ako povoľuje zákon. 

Ako v podaní uvádza Melník, takýmto konaním už v prvom kole boli voľby pseudodemokratické a bola deformovaná politická súťaž. „Konanie časti kandidátov, vrátane kandidáta zvoleného na funkciu prezidenta SR, porušujúce a obchádzajúce zákon je súčasne neférové oproti konaniu zvyšnej časti kandidátov snažiacej sa dodržiavať dikciu volebného zákona. Vďaka tomu získal zvolený kandidát a ďalší neoprávnenú výhodu,“ uviedol Melník. 

Melník žiada, aby ÚS predvolal na výsluch Andreja Kisku, Roberta Fica, Radoslava Procházku, Milana Kňažka. Ďalšie listinné dôkazy navrhuje vyžiadať od ministerstva vnútra, ministerstva financií a Ústrednej volebnej komisie. 

Ústavný súd sa musí podľa odborníka na ústavné právo Petra Kresáka sťažnosťou zaoberať, ale v tomto momente sa nedá povedať, ako sa k nej vyjadrí. "Jedno je známe z jeho predchádzajúcich rozhodnutí o volebných veciach, že na to, aby spochybnil voľby, by muselo dôjsť k zásadnému, dôležitému porušeniu, nie k nejakému malichernému," povedal Kresák. Podľa jeho slov môže Milan Melník navrhovať čokoľvek, ako aj navrhovať predvolania, ale bude na Ústavnom súde SR, aby rozhodol, aké kroky vykoná


Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: Topky.sk

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články