°C

Sobota, 30. máj 2020. Meniny má Ferdinand, zajtra Petronela, Petrana.

Smrť Jozefa Bednárika (†65): Zdrvený Ďurovčík, nahnevaná Paveleková!

Rodina a známi sú z odchodu Jozefa Bednárika zdrvení.
Rodina a známi sú z odchodu Jozefa Bednárika zdrvení.
23.08.2013 22:00

BRATISLAVA - Legenda naveky odišla! Uznávaný režisér Jozef Bednárik (†65) nás opustil vo štvrtok večer krátko pred deviatou hodinou. Správa o jeho smrti šokovala celé Slovensko. Zasiahla nielen jeho najbližších, ale aj hereckých kolegov. Tých sme požiadali, aby nám priblížili, ako si na vždy usmiateho Béďa spomínajú.


Smrť Jozefa Bednárika (†65):

Hana Gregorová, herečka

Odišiel kus môjho života, kus mojej mladosti. Poznala som ho aj v súkromných chvíľkach a musím povedať, že bol naozaj senzačný človek. Myslím, že slovenská kultúra prišla o strašne veľa. Vo štvrtok večer, keď som sa dozvedela o úmrtí, som porušila svoje abstinenčné zásady a dala som si dva štamprlíky na jeho počesť. Béďo bol nádoba nápadov, dobrej nálady a humoru. Bol úžasný človek, glosátor. Mal pred sebou možnosti a nápady, veď bol ešte mladý človek. Celú noc som ho oplakávala. Pamätám si, na jeden vtipný zážitok z čias, keď sme ako študenti nakrúcali mládežnícku inscenáciu. Bolo to v lete a on vtedy strašne schudol. Nakúpil si množstvo krásneho oblečenia v Španielsku. No museli sme prerušiť nakrúcanie na pol roka z dôvodov, na ktoré si už však nespomínam. A keď sme sa vrátili v zime na pľac, on pribral naspäť a ja som bola v šiestom mesiaci tehotenstva. Museli mu narýchlo rozširovať nohavice a kamery nás snímali tak, že sme boli na záberoch skrytí za autom, aby nebolo vidno naše váhové rozdiely.

Smrť Jozefa Bednárika (†65):
Zdroj: Topky.sk -amateri.cz

Ján Ďurovčík, choreograf a režisér

V tejto chvíli nedokážem nič sformulovať. Je toho toľko, čo mi víri v hlave. Pätnásť rokov spoločného života nie je len tak... Mali sme veľmi intenzívny priateľský vzťah. Boli obdobia, že len čo sme skončili jednu inscenáciu, začínali sme ďalšiu. Mám v hlave toľko vnemov od toho, ako si kúpil na diaľnici veľkú krabicu zmrzliny a na zadnom sedadle ju cestou dokázal celú zjesť, až po to, ako ma zo začiatku tajne sledoval. Chcel si totiž odkontrolovať, či mi môže veriť a pozoroval ma z divadelného povraziska. Niekedy tam vydržal aj niekoľko hodín. Momentálne mám v hlave mix emócií. Od príjemných spoločných chvíľ až po hádky. Strašne veľa sme sa hádali. S ním sa dobre škriepilo, aj keď nad ním nemohol nikto nikdy vyhrať. Je ho obrovská škoda. Odišiel veľký, veľký človek.

Smrť Jozefa Bednárika (†65):
Zdroj: SITA

Magda Paveleková, herečka

Bol to jednoducho šok. Sledovala som akurát film a potom som sa to dozvedela. Nikto nečakal, že nás tak skoro opustí. V Leviciach máme taký zvyk, že keď niekto blízky odíde, celú noc sme hore. Tak ja som túto noc nemohla zaspať. Povedala som si, že budem strážiť s ním. Ale veľmi sa naňho hnevám. Toto sú tie jeho fóry. On miloval staré ženy. Na ostatných, keď trebalo, zakričal, ale na nás, staré ženy, nie. No ale naozaj sa naňho hnevám, lebo teraz sme boli na rade my, nie on. Ale veď hore mu to vysvetlím, lebo on je určite v nebi. 

Smrť Jozefa Bednárika (†65):
Zdroj: paparaci.sk

Zuzana Kronerová, herečka

Som v šoku. Bola som presvedčená, že Béďo nikdy nezomrie alebo že sa dožije aspoň 100 rokov. Bol to človek plný energie, optimizmu, tvorivosti, geniálny talent, perfektný kamarát. Neviem sa z toho spamätať. Som nahnevaná na osud, lebo ešte sme si toho mali veľmi veľa povedať.

Smrť Jozefa Bednárika (†65):
Zdroj: SITA

Richard Rikkon, klavírny virtuóz

On bol najväčší a najslávnejší režisér, ktorého si vážili nielen na Slovensku, ale v celom Československu. Známy bol aj v zahraničí. Spolupracovali sme spolu na muzikálovom festivale v Brusne. Tak ako minulý rok, aj tento sme mali byť spolu v porote. No nebudeme. Keď som sa to dozvedel, bol som z toho mimo. Do poslednej chvíle som dúfal, keď ho mali prebrať, že to bude dobré, že sa z toho dostane. V stredu sme mali spolu vystúpiť v Teleráne, no keď som sa od organizátorov dopočul, že nepríde, myslel som si, že je to kačica. Chýba nám. Nielen smútiacej rodine, ale aj ostatným. Choroba si, žiaľ, nevyberá.

Smrť Jozefa Bednárika (†65):
Zdroj: TG

Adela Banášová, moderátorka

Jozef bol jeden srdečný človek nielen na kameru, ale aj za ňou. Je mi cťou, že som s ním mohla absolvovať päťkrát Let’s Dance.

Smrť Jozefa Bednárika (†65):
Zdroj: Topky.sk

Štefan Skrúcaný, herec

Je to jedna z najväčších strát slovenského kultúrneho života. Jozef Bednárik bol umelec telom aj dušou. Svoje súkromie žil prácou. Naučil nielen Slovákov, ale aj Čechov, čo je to muzikál. Prvým veľkým bol Dracula, po ktorom sa u našich západných susedov roztrhlo vrece s týmto žánrom. Prežil som s ním veľmi pekné a aj smutné časy. Napadajú mi situácie, kedy sme skúšali predstavenie Klietka bláznov a náhle mi zomrel otec. Jozef mi dal tri dni voľno, hoci ma veľmi potreboval na pódiu, nakoľko som stvárňoval jednu z hlavných úloh. Veľmi som si to vážil. Podobná situácia nastala aj počas skúšok hry Donaha. Vtedy som mal tú autonehodu. Boli to pre mňa nesmierne ťažké časy, kedy som chcel seknúť s herectvom. Jožko ma však opäť podržal. Vytvoril mi špeciálne podmienky pre prácu – skúšal som iba s najužším kruhom hercov, aby ma izoloval od okolia. Skrátka, zabezpečil mi akýsi ochranný obal, za čo som mu nesmierne vďačný. Jeho odchodom sme stratili nielen úžasného človeka, ale aj veľkého divadelného mága a velikána. Trúfam si povedať, že pre Slovákov je jeho strata niečím podobným ako úmrtie Michaela Jacksona pre svet. Jozef Bednárik je nenahraditeľný. A hoci veľa ľudí ide v jeho šľapajách, Béďo bol len jeden.

Smrť Jozefa Bednárika (†65):

Maroš Kramár, herec

Je to veľmi smutná správa. Som vďačný, že som s ním strávil niekoľko chvíľ nielen profesionálnych, ale aj súkromných. Teší ma, že som ho zažil aj ako herca, že som si s ním mohol zahrať. Bol to úžasný človek s obrovským talentom a neskutočným rozhľadom. Ešte nedávno sme sa rozprávali o nejakých projektoch. Radil mi, čo by som mal urobiť. O ňom sa dá hovoriť iba v superlatívoch. Bol veľmi scestovaný, z nás všetkých vedel o divadle najviac. Je to hrozné. Bude mi chýbať.

Módne (s)hity

Ján Koleník, herec

Pánovi Bednárikovi ďakujem za svoj prvý veľký muzikál a neskôr za jeho sezóny, pri ktorých sme sa opäť po rokoch stretli. Som rád, že som mal to šťastie sa s ním stretnúť a rozprávať. Bol jeden z mála pre mňa výnimočných a inšpirujúcich ľudí. Odišiel veľmi skoro a bolí to.  


Galéria

Nástroje k článkuZDROJ: Topky.sk
FOTO: Ján Zemiar, paparaci.sk, SITA, tg,

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články