Nečakaný nález v Revišti: Hrad ukrýval archeologické tajomstvo zo 16. storočia na FOTO | Topky.sk
Štvrtok, 13. máj 2021. Meniny má Servác, zajtra Bonifác.

Nečakaný nález v Revišti: Hrad ukrýval archeologické tajomstvo zo 16. storočia na FOTO

Archeologické a záchranné práce na hrade Revište.
Archeologické a záchranné práce na hrade Revište.
Zdroj: Facebook/Hrad Revište
07.09.2016 14:42

ŽARNOVICA - Na hradnej zrúcanine Revište pri Žarnovici objavili unikátny nález. Je ním interiérový dverový portál z roku 1547, na ktorom je vyobrazený erb Dóczyovcov. „Takýto nález sa nepodarí na každom hrade alebo archeologickej lokalite každý deň,“ zhodnotil Ratibor Mazúr, výkonný riaditeľ Združenia na záchranu hradu Revište.


Portál, ktorého časť na hrade našli koncom augusta a časť začiatkom septembra, podľa Mazúra dokumentuje, že v roku 1547 bola na hrade robená prestavba. „Je z neho jasné, že prestavba nebola lacná, ale išlo o honosnú prestavbu,“ priblížil. Portál bol umiestnený v interiéri prednej miestnosti južného paláca. Bol to prechod medzi dvoma časťami paláca.

Celý kresťanský svet na nohách: V ruinách starovekej synagógy našli dôkaz o Ježišovi!

Vzhľadom na svoj vek je portál v zachovalom stave. Podľa Mazúra budú postupovať v zmysle zákona a po porade s archeológmi nájdu pre portál vhodné umiestnenie. „Predpokladám, že nájdeme ešte aj ďalšie časti toho architektonického kamenného článku,“ dodal s tým, že v budúcnosti by chceli vytvoriť na hrade lapidárium a umiestniť ho tam spolu s ďalšími nálezmi.

...


Nástroje k článkuZDROJ: TASR, zh
FOTO: Facebook/Hrad Revište

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články