Malí Slováci si môžu nájsť svojich hrdinov: Anketa a súťaž o ceny má pomôcť našej vede | Topky.sk

°C

Nedeľa, 19. január 2020. Meniny má Drahomíra, Sára, zajtra Dalibor, Sebastián.

Malí Slováci si môžu nájsť svojich hrdinov: Anketa a súťaž o ceny má pomôcť našej vede

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: thinkstock
17.06.2015 16:00

BRATISLAVA - Všetky deti majú svojich hrdinov, akí sú tí slovenskí? To si bude môcť mládež zvoliť v interaktívnej ankete „Klub akčných hrdinov – hľadá sa najcoolerskejší vynálezca v hre“, ktorú vyhlásil edukačno-mentorský portál DikyMoc.sk v spolupráci s Centrom vedecko-technických informácií SR.


Projekt chce spopularizovať naše vedecké osobnosti v technických a prírodných vedách pomocou populárnej ankety. Chceme predstaviť našu vedeckú špičku mladej generácii originálnym a zároveň atraktívnym spôsobom dodať tomuto povolaniu patričný honor, váhu, kredibilitu a popularitu“, vysvetlil koordinátor projektu, Ing. Martin Michalica z občianskeho združenia Šedý medveď.

Dôležitosť propagácie a popularizácie práce slovenských vedcov zdôraznila aj Mgr. Andrea Putalová, riaditeľka Národného centra pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti: „Treba pomerne rýchlo zmeniť vnímanie a pohľad študentov na oblasť vedy a techniky. Je preto potrebné zvýšiť prestíž a atraktivitu tohto povolania – aj formou takýchto súťaží.“

Malí Slováci si môžu
Zdroj: thinkstock

Výber vedeckých kapacít do ankety nominovali  jednotlivé univerzity s vedecko-technickým zameraním, Slovenská akadémia vied a Centrum vedecko-technických informácií SR. Bezplatné online hlasovanie trvá do 20.10.2015 a zúčastniť sa ho môže každý, koho vek neprekročil 30 rokov. Spomedzi hlasujúcich budú vyžrebovaní víťazi viacerých atraktívnych cien. Mená historicky prvých členov Klubu akčných hrdinov budú slávnostne prezentované počas Týždňa vedy a techniky na Slovensku – v novembri 2015.

Zlepšenie podmienok pre výskum, vývoj a inovácie a ich popularizácia smerom k mladej generácii ako základu modernej, vedomostnej a na znalostiach založenej spoločnosti, zároveň patrí aj medzi prioritné témy Stratégie Slovenskej republiky pre mládež na roky 2014 – 2020, Stratégie EURÓPA 2020, ako aj Stratégie EÚ pre mládež na roky 2010 – 2018. 

Malí Slováci si môžu
Zdroj: thinkstock


Galéria

Ilustračné foto

Nástroje k článkuZDROJ: bap
FOTO: Thinkstock

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články