Ťažký pôrod zmenil osud rodiny: Vďaka nešťastnej náhode nosí Martinko (12) dodnes plienky! | Topky.sk

°C

Utorok, 21. január 2020. Meniny má Vincent, zajtra Zora.

Ťažký pôrod zmenil osud rodiny: Vďaka nešťastnej náhode nosí Martinko (12) dodnes plienky!

Maťkovo dospievanie sťažuje choroba
Maťkovo dospievanie sťažuje choroba
Zdroj: Iveta Kováčiková
10.03.2015 00:00

PRIEVIDZA – V druhej polovici marca oslávi Maťko už 13. narodeniny. Kým však iní chlapci v tomto veku už pokukujú po dievčatách, tohto šarvana ešte stále musí kŕmiť a obliekať jeho mama.


Pani Iveta Kováčiková z Prievidze mala bezproblémové tehotenstvo, dokonca svoje dieťatko prenášala ešte dva týždne po termíne. V nemocnici však zažila doslova šok, pretože pôrod sa vymkol spod kontroly a Maťko musel prísť na svet cisárskym rezom. „Dusil sa, pupočnú šnúru mal omotanú okolo krku aj bruška,“ spomína Martinkova mama na bolestný deň. Po týchto udalostiach bol zdravotný stal jej synčeka veľmi vážny. Lekári mu diagnostikovali detskú mozgovú obrnu.

Ťažký pôrod zmenil osud
Zdroj: Iveta Kováčiková

„Od malička s ním cvičíme podľa Vojtovej metódy, ale Maťkov zdravotný stav si vyžaduje oveľa viac starostlivosti,“ vysvetľuje pani Kováčiková. Svojho syna musí dodnes obliekať a kŕmiť, nehovoriac o tom, že je odkázaný na nosenie plienok. Od problémov mu odvádza pozornosť iba televízia či hra s autíčkami, ktorú zbožňuje. Okrem toho rád chodí s mamou na prechádzky a spoznáva okolie.

Ťažký pôrod zmenil osud
Zdroj: Iveta Kováčiková

Martinko navštevuje každý deň na štyri hodiny školu v Prievidzi. „Napriek postihnutiu rozumie mnohým veciam a dokáže používať veľa slov,“ hovorí Martinkova mama. So svojím synom chodieva pravidelne na rehabilitačné pobyty do Dunajskej Lužnej a do Bratislavy, ale aj do kúpeľov, pretože bez nich by sa chlapcov zdravotný stal zhoršoval. „Vážnym problémov však je, že musíme na všetko enormne veľa doplácať a jednoducho na to nemáme kde vziať,“ priznáva pani Kováčiková, ktorá sa rozhodla prostredníctvom Topiek poprosiť dobrých ľudí o pomoc.

Akúkoľvek pomoc Martinkovi môžete adresovať na nižšie uvedené kontaktné údaje:

Číslo účtu: 30 9577 5653/0200

Telefón: 0918 485 212

E-mail: ivetakovacikova78@gmail.com

Ste v ťažkej životnej situácii a svojmu dieťatku nedokážete poskytnúť pomoc, akú potrebuje? Poznáte rodičov, ktorí majú podobné problémy? Zašlite nám vaše či príbehy vašich známych aj s fotografiami na potrebujupomoc@topky.sk.


Galéria

Maťkovo dospievanie sťažuje choroba

Nástroje k článkuZDROJ: zh
FOTO: Iveta Kováčiková

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články