Nevidiaci voliči sa pri hlasovaní musia spoľahnúť na asistenta | Topky.sk

Pondelok, 14. október 2019. Meniny má Boris, zajtra Terézia.

Nevidiaci voliči sa pri hlasovaní musia spoľahnúť na asistenta

Voľby 2012
Voľby 2012
10.03.2012 11:26

NITRA – Medzi voličmi, ktorí dnes prídu voliť, sú aj ľudia so zrakovým postihnutím. Podľa slov podpredsedu Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska Jozefa Zbraneka, je pre týchto ľudí odovzdanie hlasu o čosi komplikovanejšie ako pre voličov bez zdravotného obmedzenia.


"Špecifiká sú v tom, že nevidiaci volič môže mať asistenta, bez ktorého by sa nezaobišiel. A ten mu výkon urobí. Túto službu si zabezpečuje každý sám, pretože kto asistenta potrebuje, poberá na neho príspevok z úradu práce. Pokiaľ je človek slabozraký a vidí aspoň trochu, tak zvládne výkon aj sám. Ja som nemal potrebu krúžkovať, takže som si dokázal nájsť hlasovací lístok a vložiť ho do obálky aj samostatne," vysvetlil Zbranek.

Obavy, že by asistent vhodil do obálky hlasovací lístok inej strany, než akú si vybral nevidiaci, nie sú podľa Zbraneka opodstatnené. "Je to o tom, že nevidiaci si vždy vyberie niekoho, komu naozaj dôveruje, takže takáto manipulácia je v podstate nereálna," zdôraznil. Ako slabozraký dnes sám robil asistenta svojej nevidiacej manželke. Tá pripomenula, že zrakovo postihnutí ľudia môžu okrem toho pri príprave na voľby využiť aj viaceré pomôcky, ktoré im môžu hlasovanie uľahčiť. Sama sa na volebný akt poctivo pripravovala.

"Dá sa to zvládnuť, pokiaľ človek aspoň niečo vidí, aj bez osobného asistenta. Ale treba sa na to dopredu pripraviť. V Levoči máme takú knižnicu a tlačiareň, špeciálne slúžiacu nám zrakovo postihnutým. Oni urobili takú výbornú vec, že na CD nosičoch nám poslali zoznam a každý sa mohol dopredu pripraviť. Čiže, ja už som presne vedela, koho chcem voliť. Bolo to strašne zdĺhavé, ale vypočula som si a vybrala som si. Takže ja som si takouto formou pripravila už toho, koho chcem voliť. Potom už nebol problém odpočítať si ten lístok a hodiť ho do obálky," vysvetlila Iveta Zbraneková.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články