Sobota, 17. apríl 2021. Meniny má Rudolf, zajtra Valér.

Padlo prvé trestné oznámenie, v Šoporni mali zmariť referendum

V Šoporni sa malo konať aj referendum o odvolaní starostu Vlčeka (vľavo)
V Šoporni sa malo konať aj referendum o odvolaní starostu Vlčeka (vľavo)
Zdroj: SITA
10.03.2012 14:03

ŠOPORŇA - Poslanci obecného zastupiteľstva (OZ) a viacerí občania v Šoporni v okrese Galanta podali na miestnom obvodnom oddelení Policajného zboru trestné oznámenie na neznámeho páchateľa pre marenie miestneho referenda o odvolaní starostu. Informovala o tom poslankyňa OZ Erika Ščípová.


Paralelne s dnešnými predčasnými parlamentnými voľbami sa malo konať v obci Šoporňa aj referendum o odvolaní starostu Milana Vlčeka. "Obecné zastupiteľstvo schválilo jednoznačne termín konania referenda, napriek tomu starosta dva dni pred voľbami dal vyhlásiť v miestnom rozhlase, že referendum sa nekoná, pretože dostal od okresnej prokuratúry stanovisko, že rozhodnutie občanov bude vyhlásené za neplatné," opísala priebeh udalostí poslankyňa s tým, že na tento počin poslanci okamžite zareagovali. "Na rokovaní so starostom sme poukázali na to, že ide o stanovisko prokuratúry k určitým možným pochybeniam, ktoré boli odstránené," zdôraznila Ščípová.

Podľa jej slov dnes ráno starosta prišiel niekoľko minút po siedmej hodine otvoriť školu, kde sa konajú aj parlamentné voľby. "Približne 100 ľudí ho žiadalo, aby umožnil hlasovanie v referende, načo on povedal, že môžeme, ale nevydal pečiatky, zoznamy voličov a preto sa referendum nekonalo. Dá sa predpokladať, že by ho starosta aj tak napadol," konštatovala poslankyňa. Dodala, že starosta zavádzal občanov, dokonca aj tých, ktorí sa chceli zúčastniť na parlamentných voľbách, pretože starší ľudia nevedia rozoznať, referendum od volieb do Národnej rady SR.

Osud miestneho referenda v Šoporni o odvolaní starostu je pre nesprávny postup petičného výboru a poslancov obecného zastupiteľstva (OZ) otázny. Referendová komisia, o ktorej je dôvodná pochybnosť, či bola zákonne zvolená, mala síce sprístupnenú budovu školy, kde chceli referendum vykonať, avšak obecný úrad im na základe stanoviska Okresnej prokuratúry v Galante nemohol odovzdať obecné pečiatky. Takto reagoval starosta obce Milan Vlček na dnešné konanie poslancov obecného zastupiteľstva, ktorí na Obvodnom oddelení Policajného zboru v Šoporni podali trestné oznámenie na neznámeho páchateľa pre marenie miestneho referenda.

"Prokuratúra totiž vo svojom stanovisku zo dňa 7. marca konštatovala, že referendum sa vyhlásiť nedá, pretože nie je možné kvalifikovane určiť začiatok 90-dňovej lehoty, v ktorej sa podľa zákona musí referendum uskutočniť. Taktiež samotné uznesenie obecného zastupiteľstva o vyhlásení referenda nie je možné od začiatku uskutočniť pre jeho nezrozumiteľnosť a neurčitosť," povedal starosta na základe stanoviska prokuratúry.

Ako ďalej konštatovala prokuratúra, v predmetnom prípade považuje za potrebné uviesť, že obecné zastupiteľstvo môže kvalifikovane realizovať svoju právomoc zverenú zákonom iba prijímaním takých uznesení, ktorých obsah je natoľko určitý, jasný a zrozumiteľný, že subjekty, ktorým zákon zveruje oprávnenie vykonávať uznesenia obecného zastupiteľstva, sú objektívne schopné schválené uznesenia aj reálne vykonať. V prípade uznesenia obecného zastupiteľstva o vyhlásení referenda obec toto schopná vykonať nie je práve pre nezrozumiteľnosť a nesprávny postup predchádzajúci prijatiu tohto uznesenia.

"Členovia petičného výboru doručili ešte v decembri 2011 na obecný úrad iba sprievodný list petície, avšak bez petičných hárkov, čo nebolo v súlade so zákonom. Obec ich obratom písomne poučila o tomto probléme a písomne vyzvala na odstránenie presne popísaných nedostatkov petície v zákonnej 30-dňovej lehote aj s poučením o následku ich neodstránenia," vysvetlil Vlček s tým, že až v piatok (9.3.), čiže po uplynutí zákonnej lehoty, doručili obci hrubú obálku, v ktorej by údajne mala byť kompletná petícia. Obálku však petičný výbor zapečatil a nariadil, aby ju obec neotvárala. "Ako starosta si ctím vôľu obyvateľov obce. Miestne referendum v Šoporni o odvolaní starostu obecný úrad zorganizuje ihneď po tom, ako budú splnené zákonné podmienky, pretože obec a ja, ako jej štatutárny zástupca, môžeme konať iba a len v súlade so zákonom," zdôraznil starosta.


Galéria

V Šoporni sa malo Priebeh volieb v obci Starosta obce Milan Vlček Priebeh volieb v obci Starosta obce Milan Vlček Starosta obce Milan Vlček

Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články