Na Luníku IX v prvú hodinu odvolili len traja ľudia | Topky.sk

Piatok, 18. október 2019. Meniny má Lukáš, zajtra Kristián.

Na Luníku IX v prvú hodinu odvolili len traja ľudia

Voľby na Luníku IX.
Voľby na Luníku IX.
10.03.2012 09:29

KOŠICE – Voľby v košickej mestskej časti Luník IX, kde žije prevažná väčšina rómskych obyvateľov, sa začali bez akýchkoľvek komplikácii a volebnú miestnosť, v ktorej sú umiestnené dva volebné okrsky, otvorili presne o siedmej. V prvú polhodinu neprišiel voliť nik, do ôsmej volili traja obyvatelia.


Tunajší Rómovia tvrdili, že tu nijaké strany nerobili kampaň. Ako prvý prišiel voliť krátko po pol ôsmej poslanec mestského zastupiteľstva Tibor Gábor s manželkou. „Nie je mi jedno, kto nás bude viesť ďalšie štyri roky. Verím, že tí, ktorých zvolím, urobia pre celý náš štát a našich ľudí to najlepšie,“ povedal Gábor. Pokiaľ ide o účasť Rómov z Luníka na voľbách, uviedol, že nie je skeptik, no podľa jeho názoru by mohla byť okolo 20 percent. Za chybu označil, že bola slabá propagácia volieb na Luníku IX.

„Nás z toho trošku vynechali a je to na škodu, lebo tí voliči nie sú informovaní o programoch strán. Bol tu len jeden míting, myslím že tu bol pán zo strany Náš kraj a účasť bola okolo dvesto ľudí. Ale z väčších strán sa nikto neozval, možno aj preto, že nechcú mať s Luníkom IX nič spoločné. Sú to tiež občania Slovenska a škoda, že ich neoslovili,“ povedal Gábor.

Voľby na rómskom sídlisku Luník IX riadia v dvoch okrskoch dve desaťčlenné volebné komisie. „Vo voličských zoznamoch oboch okrskov je zapísaných celkom 3 470 oprávnených voličov. Zatiaľ prebieha všetko bez problémov. Prípravu volieb nepoznačila ani skutočnosť, že starosta mestskej časti je vo vyšetrovacej väzbe,“ uviedol v rozhovore pre agentúru SITA predseda okrskovej volebnej komisie č. 1 Matúš Lemeš. Dodal, že v parlamentných voľbách v roku 2010 sa účasť pohybovala okolo 20 percent.

V Košiciach, ktoré sú druhým najväčším volebným obvodom na Slovensku, je v zoznamoch zapísaných 191 953 voličov a zriadených 196 volebných okrskov. O vydanie voličského preukazu požiadalo 4 103 voličov z 22 košických mestských častí. Košická mestská časť Luník IX vydala len dva voličské preukazy.


Galéria

Voľby na Luniku IX. Voľby na Luníku IX. Voľby na Luniku IX. Voľby na Luniku IX. Voľby na Luniku IX.

Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články