Ak bude Smer vo vláde, opäť sa pokúsi zrušiť envirorezort | Topky.sk

°C

Piatok, 22. november 2019. Meniny má Cecília, zajtra Klement.

Ak bude Smer vo vláde, opäť sa pokúsi zrušiť envirorezort

Robert Fico
Robert Fico
12.01.2012 10:29

BRATISLAVA - V prípade, že by sa Smer-SD po marcových parlamentných voľbách stal súčasťou novej vlády, osud ministerstva životného prostredia by bol neistý. Predseda najsilnejšej opozičnej strany Robert Fico sa stále pohráva s myšlienkou envirorezort zrušiť.


"Strana Smer v rámci racionalizácie štátnej správy presadzuje myšlienku zlúčiť ministerstvo životného prostredia s ministerstvom pôdohospodárstva," povedal hovorca Smeru Erik Tomáš. Ako dodal, Smer si ale uvedomuje, že ak bude vo vláde, dôležité budú aj stanoviská koaličných partnerov.

Znovuobnovenie ministerstva v roku 2010, ktoré zrušila ešte minulá Ficova vláda, však podľa ministra životného prostredia Józsefa Nagya malo zmysel a nová vláda by ho mala zachovať. V čase, keď Nagy ministerstvo získal, bol to podľa jeho slov rezort s "najhoršou možnou povesťou", ktorý sa počas predchádzajúcej vlády stal synonymom nehospodárneho a škandalózneho nakladania s verejnými financiami, čo vyústilo až do jeho zrušenia.

Nové vedenie ministerstva čakali podľa Nagya nesplnené záväzky Slovenska voči EÚ, kauzy spojené s predajom emisií, prideľovaním dotácií či bežiaca zmluva na propagovanie rezortu za takmer 12 miliónov eur. "Na Slovensku asi neexistoval štáty úrad s horšou povesťou ako tento. Počas jediného roka sme za promile tejto sumy presvedčili verejnosť, že toto ministerstvo má nadčasovú agendu a je potrebná jeho existencia," zhodnotil Nagy výsledky práce rezortu.

Ministerstvo životného prostredia začalo opätovne samostatne fungovať 1. novembra 2010. Ešte v júli predminulého roku splynulo s ministerstvom pôdohospodárstva na základe rozhodnutia vlády Roberta Fica. Predchádzajúca vládna koalícia Smer-SD, SNS a ĽS-HZDS si od zlúčenia ministerstiev sľubovala šetrenie štátnych financií.

Hoci rezort životného prostredia formálne zanikol, okrem názvu zostalo všetko po starom. Zámer kritizovala vtedajšia opozícia i ochranári. Po voľbách, keď Smer-SD prešiel do opozície, sa pravicová vláda rozhodla obnoviť envirorezort v pôvodnom rozsahu a tento zámer deklarovala aj vo svojom programovom vyhlásení.

Poslanci NR SR 11. augusta 2010 schválením novely kompetenčného zákona rozhodli, že ministerstvo životného prostredia obnoví svoju činnosť ako samostatný úrad k 1. septembru. So znením schválenej novely však nesúhlasil prezident Ivan Gašparovič, ktorý ju nepodpísal a vrátila sa tak späť do parlamentu, kde veto prezidenta poslanci hlasovaním prelomili a začiatok obnovenej činnosti envirorezortu presunuli na 1. novembra.


Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články