NAD VECOU Nepekný pohľad do revolučného zrkadla | Topky.sk

°C

Štvrtok, 21. november 2019. Meniny má Elvíra, zajtra Cecília.

NAD VECOU Nepekný pohľad do revolučného zrkadla

Robert Fico
Robert Fico
18.11.2009 07:40

BRATISLAVA - Kým české politické a spoločenské špičky oslavovali November 89 doslova plece pri pleci (koncert venovaný revolúcii spojil dohromady nezmieriteľných politických rivalov užívajúcich si spomienku na tak slávny dejinný okamih), na Slovensku prejavili všetci zainteresovaní pozoruhodnú malosť.


Urazení revolucionári, ktorí si pred dvadsiatimi rokmi dali tak ľahko a tak rýchlo vyraziť všetky tromfy z rúk, odmietli sláviť pod jednou strechou s momentálnymi víťazmi. Tí sa neostýchali zneužiť výročie na prezentáciu vlastných ľavicových politických dogiem o sociálnej spravodlivosti. Porazená pravica si na prezentáciu svojej verzie revolúcie najala vlastné divadlo. Osobitnou kapitolou je premiér, ktorý sa Novembru úplne obrátil chrbtom (čo je len eufemistické označenie časti pod chrbtom).

Ficovi síce nemožno vyčítať nekonzekventný (t.j. pohŕdavý) postoj k Nežnej, aj tak však je jeho výlet do Londýna neslušným, grobiánskym gestom, za ktoré by sa mal hanbiť. Suma sumárum: revolucionári sa nenaučili prehrávať a politici vyhrávať (nie voľby, ale chovať sa veľkoryso, alebo aspoň slušne) A kým za Moravou spomienka na revolúciu dokáže spájať a pestovať v ľuďoch pocit národnej hrdosti, na Slovensku rozdeľuje a pestuje v ľuďoch pocit znechutenia. Taký je náš obraz v zrkadle, ktoré nám nastavilo jedno výročie.

Zdroj: Topky.sk, ce

Nástroje k článkuFOTO: STIA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články