Chorobou špinavých rúk sa už nakazilo 41 ľudí | Topky.sk

°C

Pondelok, 20. január 2020. Meniny má Dalibor, Sebastián, zajtra Vincent.

Chorobou špinavých rúk sa už nakazilo 41 ľudí

06.10.2008 10:20

NITRA – V Komárne sa už dyzentériou k dnešnému dňu nakazilo 41 ľudí. Ide o tzv. chorobu špinavých rúk, ktorá vzniká z nedostatku hygieny. Rozšírila sa v lokalite, kde žije 126 Rómov.


Ako agentúru SITA informovala Andrea Kološová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Komárne, mesto lokalitu priebežne upratuje a dezinfikuje.

V uplynulých dňoch nainštalovali nové toalety, ktoré napojili na kanalizačný rozvod pri miestnej komunikácii. Pôvodne sa hovorilo o tom, že by sa mohli sprevádzkovať staré žumpy, ktoré si Rómovia zahádzali odpadkami. Technicky to však nebude možné. Epidémia dyzentérie prepukla v Komárne začiatkom septembra.

Prejavuje sa silnou hnačkou, ktorá je sprevádzaná krvavou stolicou, teplotami, bolestivými kŕčmi v bruchu a celkovou dehydratáciou.

Prenáša sa neumytými rukami a hmyzom, môže sa tak kontaminovať aj voda a potraviny. Lieči sa antibiotikami. Pacienti majú nariadenú izoláciu v domácom prostredí.

Deti momentálne nechodia do škôl ani škôlok. Infikovaných pacientov prevážajú na hospitalizáciu do Fakultnej nemocnie v Nitre, pretože infekčné lôžkové oddelenie v Komárne nedávno zatvorili.

Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: Topky.sk

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články