BRATISLAVA - Slovensko podľa premiéra Roberta Fica nepodporí prípadné sankcie EÚ proti Maďarsku. Za začatie príslušného konania voči Budapešti sa minulý týždeň vyslovilo Estónsko. Prípadné odobratie hlasovacích práv Maďarsku v EÚ, ktoré by bolo posledným krokom dlhšieho sporu, by však museli podporiť všetky zvyšné členské štáty európskeho bloku.
"SR nikdy nepodporí žiadne EÚ sankcie proti Maďarsku za jeho suverénne postoje," napísal Fico na sociálnej sieti s tým, že to povedal v príhovore na stretnutí s veľvyslancami krajín EÚ. Stretnutia sa podľa zverejnenej fotografie zúčastnil tiež český veľvyslanec na Slovensku Rudolf Jindrák.
Za začatie konania proti Maďarsku na základe siedmeho článku Zmluvy o EÚ sa vyslovil estónsky minister zahraničia Margus Tsahkna v súvislosti s tým, že Maďarsko si minulý týždeň vynútilo vyňatie viacerých Rusov z unijného sankčného zoznamu.
Siedmy článok zmluvy EÚ umožňuje postup ostatných voči členskej krajine, ktorá "trvalo a vážne" porušuje hodnoty EÚ, ako je úcta k ľudskej dôstojnosti a ochrana ľudských práv vrátane práv menšín, sloboda, demokracia či vláda práva. Návrh môže predložiť europarlament, Európska komisia, alebo tretina členských štátov. Až ak potom štyri pätiny členských krajín tento návrh podporia, začne sa riešiť otázka prípadných postihov a sankcií, v istej fáze je potrebný jednomyseľný súhlas všetkých krajín bloku.
Zablokovanie protiruských sankcií
Maďarsko, ale aj Slovensko hrozili zablokovať predĺženie protiruských sankcií, ktoré by bez dohody vypršali v sobotu. Fica a maďarského premiéra Viktora Orbána spája nielen kritika protiruských sankcií, ale aj napríklad vojenskej pomoci západných krajín Ukrajine, ktorá sa už viac ako tri roky bráni ruskej vojenskej invázii.
Fico rovnako zopakoval, že sa Slovensko nezúčastní žiadnej vojenskej misie na Ukrajine a nedá peniaze na vojenskú pomoc Kyjevu, hoci sa súčasne vyslovil za zvolanie ďalšieho spoločného rokovania slovenskej a ukrajinskej vlády. Slovenský premiér tiež tvrdil, že bez obnovenia tranzitu zemného plynu cez Ukrajinu nebude Európa konkurencieschopná.
Podľa dostupných informácií takzvaná koalícia ochotných diskutuje o vyslaní viac ako 10 000 vojakov do prípadnej mierovej misie na Ukrajinu. Možnosť rozmiestnenia vojenských jednotiek krajín NATO na Ukrajine Rusko odmietlo.