Piatok19. júl 2024, meniny má Šarlota, Dušana, zajtra Eliáš, Iľja, Eliána

Desivá prognóza! Slováci, pripravte sa na ďalšie zdražovanie: Ceny TÝCHTO potravín pôjdu hore

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: Getty Images)

BRATISLAVA - Zrušenie odvodovej úľavy pre potravinárov od júla tohto roku môže spôsobiť nárast cien mäsa a mäsových výrobkov. Uviedla to výkonná riaditeľka Slovenského zväzu spracovateľov mäsa (SZSM) Eva Forrai. Spracovatelia mäsa budú podľa nej opäť menej konkurencieschopní.

Pripomenula, že v dôsledku rozhodnutia Európskej komisie s účinnosťou od júla tohto roku končí možné čerpanie finančných prostriedkov z dočasného rámca pre celé potravinárske odvetvia vrátane odvetvia spracovania mäsa pre tzv. odvodové úľavy. SZSM podľa nej vníma prijaté opatrenie vlády vo forme odvodových úľav pre potravinárov ako účinné, čo prispelo k stabilizácii cien mäsa a mäsových výrobkov na trhu.

archívne video

Rezort pôdohospodárstva podporí potravinárov vo výške 240 mil. eur a poľnohospodárov vo výške 50 mil. eur (Zdroj: TASR/Jakub Popelka)

"Od 1. júla 2024 však budú slovenskí spracovatelia mäsa opäť menej konkurencieschopní. Príspevky za prácu v noci, cez víkendy a sviatky naviazané na výšku minimálnej mzdy, ako aj nárast odvodov zamestnávateľov do zdravotnej poisťovne o 1 % (z 10 % na 11 %) vytvára ďalší tlak na cenotvorbu mäsa a mäsových výrobkov, čo budú musieť slovenskí spracovatelia mäsa dôkladne prehodnotiť. Zvyšovanie nákladov na strane zamestnávateľov negatívne vplýva nielen na tvorbu ďalších pracovných miest, ale aj na ich zachovanie," podčiarkla Forrai.

"Výška odvodového zaťaženia priamo vplýva na cenotvorbu potravín vyrobených na Slovensku. Rozumieme, že zrušenie odvodovej úľavy pre potravinárov nebolo rozhodnutím vlády SR. Je však nutné, aby boli vládou SR čo najskôr prijaté také systémové opatrenia, ktoré podporia slovenských potravinárov v ich konkurencieschopnosti," dodala Forrai.

SZSM je dobrovoľným združením fyzických a právnických osôb, podnikajúcich v oblasti spracovania mäsa, výroby mäsových výrobkov a/alebo v oblasti súvisiacej s touto podnikateľskou činnosťou.

Viac o téme: CenyPotravinyMäsové výrobkyRast cienZrušenie odvodovej úľavy pre potravinárov
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu