Sobota13. júl 2024, meniny má Margita, zajtra Kamil, Lara

V EÚ vrátane Slovenska odhadujú trhy výrazný pokles ceny mäsa: Všetko odštartoval zákaz vývozu do Číny

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: Getty Images)

BRATISLAVA - Zákaz vývozu bravčového mäsa do Číny môže spôsobiť na trhoch v EÚ jeho stagnáciu alebo mierny pokles ceny. Uviedla to pre TASR Eva Forrai, výkonná riaditeľka Slovenského zväzu spracovateľov mäsa (SZSM), v súvislosti s oznámením Číny o antidumpingovom vyšetrovaní dovozu bravčového mäsa a jeho vedľajších produktov z EÚ.

Bravčové mäso exportované do Číny, a to hlavne z krajín ako Španielsko, Dánsko, Nemecko, ktoré sú najväčšími európskymi producentmi bravčového mäsa, by podľa Forrai mohlo byť umiestnené v krajinách EÚ vrátane Slovenska. "V prípade poklesu ceny bravčového mäsa by táto situácia nepriaznivo postihla hlavne slovenské bitúnky, ako aj slovenských spracovateľov. Tí prioritne spracovávajú čerstvé mäso z domácej produkcie, a to možno ešte s výraznejším cenovým rozdielom v porovnaní s bravčovým mäsom zo zahraničia. Tým by cenová konkurencieschopnosť slovenských výrobcov výrazne poklesla," podčiarkla.

archívne video

Súhrn vojny na Ukrajine - deň č. 829 (Zdroj: Facebook/ General Staff of the Armed Forces of Ukraine)

Forrai zároveň upozornila, že export bravčového mäsa z EÚ do Číny medziročne postupne klesá. Pri porovnaní údajov za 1. štvrťrok 2023 a 2024 ide o 23-percentný pokles. "Zároveň je však potrebné konštatovať aj dlhodobý postupný pokles počtu živých ošípaných chovaných na farmách EÚ. Počty medziročne v prvom štvrťroku 2024 poklesli o 1,3 %," dodala.

Dánsky priemysel spojený s produkciou bravčového mäsa sa obáva, že ak Čína obmedzí jeho dovoz z EÚ, tvrdo ho to zasiahne. Uviedla to v pondelok (17. 6.) lobistická skupina Dánska rada pre poľnohospodárstvo a potraviny. Vyzvala zároveň na nájdenie riešenia do 4. júla. TASR o tom informovala na základe správy Reuters.

Čína oznámil vyšetrovanie dovozu mäsa a jeho výrobkov z EÚ

Čína v pondelok oznámila antidumpingové vyšetrovanie dovozu bravčového mäsa a jeho vedľajších produktov z EÚ v reakcii na európske clá na export elektrických vozidiel z ázijskej krajiny. V blízkej budúcnosti sa neočakávajú žiadne clá zo strany Pekingu, no predbežné clá na dovoz elektrických vozidiel z Číny do EÚ majú nadobudnúť účinnosť už 4. júla. Španielsko, najväčší európsky vývozca bravčového mäsa do Číny, v pondelok oznámilo, že spolupracuje s predstaviteľmi EÚ na snahe odvrátiť škodlivé clá. Ďalšími dvoma veľkými vývozcami bravčového mäsa z EÚ do Číny sú Holandsko a Dánsko.

Viac o téme: CenyČínaBravčové mäsoSlovenský zväz spracovateľov mäsa
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu