Pondelok15. júl 2024, meniny má Henrich, zajtra Drahomír, Drahomíra

Ministerka Šimkovičová na pracovnej návšteve Talianska rokovala aj o buste Štefánika v Ríme

Martina Šimkovičová
Martina Šimkovičová (Zdroj: TASR/Jaroslav Novák)

BRATISLAVA - Slovenská ministerka kultúry Martina Šimkovičová hovorila v utorok v závere svojej pracovnej návštevy v Taliansku aj o možnosti osadenia busty Milana Rastislava Štefánika v Ríme. Informovala o tom riaditeľka odboru komunikácie Ministerstva kultúry SR Petra Bačinská.

Možnosti umiestnenia busty prerokovala ministerka s vedúcim úradu pre zachovanie obrannej kultúry a pamäti talianskeho ministerstva obrany Diegom Pauletom z iniciatívy veľvyslankyne SR v Taliansku Karly Matiaško Wursterovej. Šimkovičová v tejto veci prisľúbila súčinnosť MK SR.

archívne video 

Národná rada SR odvoláva ministerku kultúry Martiny Šimkovičovej (Zdroj: Topky/Ramon Leško)

"Národ, ktorý nepozná svoju minulosť, nemôže mať budúcnosť. Iniciatívu osádzania busty významnej postavy našej histórie, M. R. Štefánika, v Ríme veľmi vítam," povedala na stretnutí ministerka kultúry. Paulet vyjadril presvedčenie, že pamäť musí byť odovzdaná do rúk mladých. "Ak od tohto ustúpime, žiaľ, čas bude naším nepriateľom," povedal generál. V pondelok popoludní ministerka kultúry spoločne so zástupcami Veľvyslanectva SR v Ríme položila veniec k pamätnej tabuli M. R. Štefánika pri príležitosti 105. výročia jeho úmrtia a 106. výročia odovzdania vlajky Československým légiám.

Vo večerných hodinách sa zúčastnila na otvorení výstavy "Via Cyrillo - Methodiana" v priestoroch Veľvyslanectva SR v Ríme a Veľvyslanectva SR pri Svätej Stolici. V utorok Šimkovičová navštívila Slovenský historický ústav v Ríme za účasti veľvyslanca SR pri Svätej stolici a Zvrchovanom ráde maltézskych rytierov Mareka Lisánskeho. Následne absolvovala rokovanie v slovenskom kolégiu, Pápežskom Slovenskom ústave sv. Cyrila a Metoda v Ríme (SÚSCM).

Viac o téme: SlovenskoTalianskoMartina ŠimkovičováM. R. Štefánik
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu