Streda22. máj 2024, meniny má Júlia, Juliána, Rita, zajtra Želmíra

Samosprávy dostanú vyše 12,6 milióna eur na osvetlenie a zelené projekty

Tomáš Taraba
Tomáš Taraba (Zdroj: Topky/Vlado Anjel)

BRATISLAVA - Samosprávy dostanú viac ako 12,6 milióna eur z Envirofondu na nové osvetlenie a zelené projekty. Celkovo bude podporených 18 projektov samospráv. Informoval o tom odbor komunikácie Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR.

"Som presvedčený, že tento mikulášsky darček, ktorý však nebude posledným, pozdvihne rozvoj regiónov, ochráni prírodu a rovnako pomôže zvyšovať úroveň života ľudí," poznamenal minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS).

Samosprávy získali na projekty výhodný úver s úrokovou sadzbou 0,1 percenta ročne, s fixáciou po celú dobu splatnosti a s prefinancovaním 100 percent nákladov bez zabezpečenia nehnuteľnosťou. Tie sú podľa MŽP zamerané na modernizáciu a rekonštrukciu verejného osvetlenia, zníženie energetickej náročnosti školských zariadení, vybudovanie verejnej kanalizácie či podporu triedenia a recyklácie komunálnych odpadov.

Zberný dvor či rozšírenie stokovej siete

Obec Raslavice v okrese Bardejov získala výhodný úver vo výške 76.000 eur na vybudovanie zberného dvora, mesto Nové Zámky vyše 3,5 milióna eur na modernizáciu verejného osvetlenia. Obec Harichovce v okrese Spišská Nová Ves dostala takmer 188.000 eur na výstavbu a rozšírenie stokovej siete, rovnako tak aj Púchov vyše 790.000 eur na kompostáreň.

 "Výhodou pre mestá a obce zároveň je, že úvery poskytnuté z Environmentálneho fondu sa im nezarátavajú do celkovej sumy dlhu podľa zákona o rozpočtových pravidlách územnej samosprávy," priblížil envirorezort.

Viac o téme: OsvetlenieSamosprávyTomáš TarabaZelené projekty
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu