Štvrtok18. apríl 2024, meniny má Valér, zajtra Jela

KDH žiada koalíciu, ÚŠP má zísť z kratšej cesty: Ocenilo aj vyjadrenie Lipšica

Daniel Lipšic Zobraziť galériu (3)
Daniel Lipšic (Zdroj: Topky/Ramon Leško)

BRATISLAVA - KDH oceňuje vyjadrenie špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica. Ten avizoval, že sa vzdá funkcie, ak vláda garantuje, že nezruší Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP). Líder KDH Milan Majerský preto vyzval vládnu koalíciu, aby zišla z kratšej cesty.

"Vyzývame preto vládnu koalíciu a premiéra Roberta Fica, aby zišli z kratšej cesty a nerušili inštitúcie, ktoré ukázali svoje opodstatnenie pri boji proti organizovanému zločinu a odhaľovaniu korupcie bez odbornej diskusie a širokého spoločenského konsenzu," uviedol Majerský.

archívne video

Šeciálny prokurátor Daniel Lipšic: Ochrana oznamovateľom respektíve vyšetrovateľom NAKA bola poskytnutá zákonne (Zdroj: TASR/Jakub Kotian)

Lipšic v utorok (5. 12.) zdôraznil, že boj proti organizovanému zločinu a korupcii nie je a ani nemôže byť postavený na jednej osobe. Preto je pripravený sa funkcie vzdať. Zdôraznil, že zrušenie ÚŠP by malo negatívne následky pre celé Slovensko. Premiér Robert Fico (Smer-SD) cez víkend vyhlásil, že urobí všetky potrebné kroky, aby Lipšic odišiel z úradu. Nepovedal, či zostane fungovať Špecializovaný trestný súd.

Robert Fico
Zobraziť galériu (3)
Robert Fico  (Zdroj: Topky/Vlado Anjel)

Vláda po vyjadrení Lipšica stratila argumenty na zmeny postavenia ÚŠP, tvrdí Gröhling

Vláda prišla o argument pri snahe zmeniť postavenie Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP), keďže jeho šéf Daniel Lipšic avizoval ochotu z funkcie odísť pri garancii zachovania úradu. Skonštatoval to podpredseda SaS a poslanec Národnej rady (NR) SR Branislav Gröhling. Odvoláva sa aj na vyjadrenia premiéra Roberta Fica (Smer-SD).

"Oceňujem krok Daniela Lipšica, ktorý vyhlásil, že sa vzdá funkcie, ak bude vláda verejne garantovať, že nezasiahne do postavenia ÚŠP a jeho prokurátorov. Takéto rozhodnutie považujem za správne, hlavne v kontexte snáh koalície zasahovať do špeciálnej prokuratúry. Ak doteraz Fico a spol. tvrdili, že im prekáža Daniel Lipšic ako špeciálny prokurátor, teraz prišli o argument," uviedol Gröhling.

KDH žiada koalíciu, ÚŠP
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: Topky/Ján Zemiar)

Zároveň podotkol, že koalícia tak nemá dôvod zasahovať do práce inštitúcie, ktorá má opodstatnenie v boji s korupciou. "Vláda by sa preto mala zdržať krokov, ktoré budú mať vážne negatívne dosahy na právny štát na Slovensku," apeloval poslanec.

Lipšic v utorok (5. 12.) zdôraznil, že boj proti organizovanému zločinu a korupcii nie je a ani nemôže byť postavený na jednej osobe. Preto je pripravený sa vzdať funkcie. Zdôraznil, že zrušenie ÚŠP by malo negatívne následky pre celé Slovensko. Premiér cez víkend vyhlásil, že urobí všetky potrebné kroky na to, aby Lipšic odišiel z úradu. Nepovedal, či zostane fungovať Špecializovaný trestný súd.

Viac o téme: KoalíciaDaniel LipšicKDHMilan Majerský
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu