Štvrtok18. apríl 2024, meniny má Valér, zajtra Jela

SaS kritizuje predstavené riešenie drahých hypoték: Je zlé a zaplatia ho samosprávy

Richard Sulík Zobraziť galériu (2)
Richard Sulík (Zdroj: Topky/)

BRATISLAVA - Ani niekoľko týždňov po voľbách vládna strana Smer-SD neprišla s reálnym riešením drahých hypoték, ktoré sľubovali ešte pred voľbami. Upozornil na to v stredu na tlačovej konferencii v Národnej rade (NR) SR predseda opozičnej SaS Richard Sulík. Predstavená pomoc pre rok 2023 cez daňový bonus je podľa neho zlá a zaplatia ju samosprávy.

Premiér Robert Fico (Smer-SD) ešte v nedeľu (12.11.) avizoval, že pomoc pre ľudí, ktorým v roku 2023 výrazne narástli úroky na hypotékach, bude formou daňového bonusu do sumy 1800 eur. Od roku 2024 pôjde o priame preplácanie časti úrokov štátom. Zákony majú byť prijímané v skrátenom legislatívnom konaní hneď po schválení programového vyhlásenia vlády.

Archívne video

Saskári podávajú na ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka trestné oznámenie (Zdroj: Topky/Ramon Leško)

"Kto zaplatí ten daňový bonus? Daňový bonus znamená, že štát bude mať výpadky na dani z príjmov a daň z príjmov ide mestám a obciam. To znamená, že vysoké nárasty hypoték budú v konečnom dôsledku riešené na úkor obcí," zdôraznil Sulík. Zopakoval stanovisko jeho strany, že vláda by mala o drahých hypotékach rokovať s bankami, ktoré sú podľa neho pripravené nájsť riešenie. Podľa poslanca SaS a podpredsedu finančného výboru parlamentu Mariána Viskupiča je smutné, že predstavené riešenie opäť priťaží samosprávam, ktoré už teraz trpia vysokými výpadkami príjmov ešte v dôsledku opatrení Igora Matoviča (hnutie Slovensko).

"Premiér Fico sa tvári, že pomáha, no na konci dňa jeho riešenie opäť zaplatia samosprávy. Bude to jasný a konkrétny výpadok ich príjmov, pričom tento bonus ani nedostane každý. Je to len snaha o zalepenie očí voličom Smeru, pretože avizovaných 10 miliónov eur je skôr nepomoc ako pomoc. Dokonca vo vládnom programe kabinet hypotékam venoval len jednu vetu," vyhlásil Viskupič.

Marián Viskupič
Zobraziť galériu (2)
Marián Viskupič  (Zdroj: Topky/Ramon Leško)

Sulík v stredu upozornil aj na aktuálnu iniciatívu Ústavnoprávneho výboru Európskeho parlamentu (EP). Ten prijal správu, ktorou žiada zmeny v zakladateľských zmluvách EÚ a zrušenie veta členských štátov vo viacerých zásadných oblastiach. "Ide o zrušenie veta napríklad v otázkach daní, budúcich zmien zakladateľských zmlúv, zákonodarných právomocí pre EP, rozšírenia právomocí EÚ a mnohých ďalších oblastí vrátane zahraničnej a obrannej politiky," priblížil šéf SaS.

Avizoval, že o správe má europarlament hlasovať už budúci týždeň, vo štvrtok 23. novembra. "Navyše, po schválení v EP môže správu španielske predsedníctvo na Rade predložiť členským štátom už v prvej polovici decembra. Tie potom môžu zvolať tzv. konvent, ktorý začne diskusiu o zmene zmlúv. Belgicko, ktoré bude predsedať Rade v 1. polovici 2024 už teraz avizuje, že zmena zmlúv patrí medzi jeho priority," uviedol Sulík. SaS v tejto súvislosti vyzýva slovenských europoslancov, aby chránili záujmy Slovenska a hlasovali proti zmenám navrhovaným EP.

Viac o téme: SamosprávyHypotékySaSRichard Sulík
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu