Pondelok15. apríl 2024, meniny má Fedor, zajtra Dana, Danica

Taraba a Takáč chcú revíziu celej sústavy národných parkov

Zobraziť galériu (5)
(Zdroj: Topky/Ramon Leško)

BRATISLAVA - Sústava národných parkov by mala prejsť revíziou podľa medzinárodných kritérií. Až potom sa budú riešiť ich zonácie. Na pondelkovej tlačovej konferencii o tom informoval minister životného prostredia Tomáš Taraba (SNS) a šéf agrorezortu Richard Takáč (Smer-SD). Zároveň ohlásili spoluprácu medzi ministerstvami.

TK Richarda Takáča a Tomáša Tarabu o novej politickej kultúre a spolupráci rezortov (Zdroj: Topky/Ramon Leško)

Ministri majú podľa Tarabu jasnú víziu o zonáciách národných parkov. Podrobnejšie o nej budú hovoriť po schválení programového vyhlásenia vlády. "Zhodli sme sa na potrebe redefinovania celej sústavy národných parkov na Slovensku podľa medzinárodných prísnych kritérií. Zistíme, či spĺňajú jednotlivé územia tieto kritéria, lebo to je jediný objektívny činiteľ, a podľa toho budeme redefinovať národné parky. V sekundárnom kroku sa budeme pozerať na zonáciu ako takú," uviedol Taraba. 

Taraba a Takáč chcú
Zobraziť galériu (5)
 (Zdroj: Topky/Ramon Leško)

Na spoločnom stretnutí riešili škody premnožené raticovou zverou, medveďom či vlkom a problémy s norikom muránskym na Muránskej planine. "Reagujeme aj na informácie o dosť radikálnom holorube, ktorý sa udial na Muránskej planine. Zhodli sme sa, že to dáme celé preveriť. Ministerstvo pôdohospodárstva tam pošle kontrolu," povedal Taraba. Takáč tvrdí, že našli spoločnú cestu a prvýkrát za 30 rokov bude ministerstvo životného prostredia spolupracovať s ministerstvom pôdohospodárstva.

Taraba a Takáč chcú
Zobraziť galériu (5)
 (Zdroj: Topky/Ramon Leško)

"Chceme týmto spôsobom vyslať signál, že zlé vzťahy medzi rezortami, ktoré tu dlhé roky panovali, sa končia," skonštatoval Taraba. Takáč poukázal, že agrorezort nedostal z plánu obnovy peniaze. "Vyše miliardy dostalo ministerstvo životného prostredia a budeme hľadať cestu na to, ako spoločne využiť finančné prostriedky," podotkol. Ministri sa dohodli aj na vytvorení pracovných skupín, ktoré budú riešiť problémy ministerstiev. Zároveň deklarujú, že sa budú stretávať na pravidelnej báze.

Taraba a Takáč chcú
Zobraziť galériu (5)
 (Zdroj: Topky/Ramon Leško)

Viac o téme: Tomáš TarabaRichard TakáčNárodné parky
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu