Utorok, 30. máj 2023. Meniny má Ferdinand, zajtra Petrana, Petronela, Nela.

Nepríjemná správa pre väčšinu Slovákov: Alkohol v obchodoch bude už od soboty drahší! TOTO je dôvod

Zvýšená daň na lieh sa dotkne cien: Môžeme očakávať nárast až o 30%Galéria fotiek (4)
Zvýšená daň na lieh sa dotkne cien: Môžeme očakávať nárast až o 30%
Zdroj: Getty Images

BRATISLAVA – Slováci sú v pití alkoholu trieda, čo ukázal aj posledný prieskum Eurostatu. Práve podľa jeho výsledkov minieme až 2,3% mesačného rodinného rozpočtu práve na alkoholické nápoje a po novom by sa táto štatistika mala ešte zhoršiť. Už od 1. apríla prichádza do platnosti zvýšená daň práve na lieh a tak sa pri zvyčajných piatkových nákupoch prevetrá obsah našej peňaženky viac, ako kedykoľvek predtým.


Archívne video:

Spotrebná daň na alkohol za už od začiatku apríla zvyšuje o rekordných 30%. Vydýchnuť si však môžu milovníci piva a vína. Pozitívnou správou by pre nich mohlo byť to, že zvýšenie štátneho príjmu z predaja liehu sa nebude vzťahovať na tzv. slabý alkohol, kam patrí napríklad pivo a víno. Tento krok vyplýva z novely zákona o spotrebnej dani z alkoholických nápojov, ktorá nadobudne účinnosť už od 1. apríla tohto roka, informuje portál WebNoviny.

Graf: Koľko percent z
Galéria fotiek (4)
Graf: Koľko percent z mesačného rodinného rozpočtu dávame na alkohol
Zdroj: Eurostat

Jedným z dôvodov malo byť až nadmerné užívanie alkoholu na Slovensku, pričom priemerný Slovák vypije podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) neuveriteľných 11,4 litrov čistého alkoholu ročne. K schváleniu nárastu spotrebnej dane na lieh došlo ešte koncom minulého roka na základe návrhu poslanca národnej rady Milana Vetráka (OĽaNO).

Nepríjemná správa pre väčšinu
Galéria fotiek (4)
Zdroj: Getty Images

Návrh mal ešte vtedy zdôvodniť zámerom zabezpečiť dodatočné finančné zdroje na financovanie základných verejných funkcií štátu. Zisky zo zvýšeného daňového zaťaženia by tak mohli pomôcť pokryť výdavky na vzdelávanie, či hmotné zabezpečenie zamestnancov verejného sektora.

Domáce pálenice sú v ohrození, nová daň z liehu môže spôsobiť odlev zákazníkov

Domáce pálenice po celom Slovensku majú zo zvýšenej daňovej záťaže oprávnený strach. Dôvodom má byť obava o stratu klientely. „Ľudia sa boja ešte ďalšieho zdražovania elektriky, plynu alebo dreva,“ povedal pre TvNoviny majiteľ pálenice Marián Mintál.

Nepríjemná správa pre väčšinu
Galéria fotiek (4)
Zdroj: Spišská Pálenica

 

 

Nepríjemná správa pre väčšinu Slovákov: Alkohol v obchodoch bude už od soboty drahší! TOTO je dôvod

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články