Štvrtok, 8. jún 2023. Meniny má Medard, zajtra Stanislava.

O vrátenie slovenského pasu požiadalo viac ako tisíc ľudí

Ilustračné fotoGaléria fotiek (1)
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images

BRATISLAVA - O vrátenie slovenského občianstva požiadalo doteraz (od 1. februára 2015 do 5. decembra 2022) na základe výnimky 1322 ľudí. Slovenský pas už získalo späť 1280 žiadateľov, ďalšie žiadosti Ministerstvo vnútra (MV) SR vybavuje. Uviedol to tlačový odbor kancelárie ministra vnútra.


Slovenské občianstvo získali späť ľudia s českým občianstvom (425), britským (231), nemeckým (199), americkým (124), austrálskym (98), švajčiarskym (61), kanadským (43), maďarským (18), talianskym (16), švédskym a luxemburským (po 11), dánskym (8), nórskym (7) holandským (6), írskym a francúzskym (po 4), rakúskym a belgickým (po 3), bulharským a izraelským (po 2), afganským, fínskym, poľským a srbským (po 1).

Ľudia môžu žiadať občianstvo naspäť

Ľudia, ktorí prišli o slovenský pas pre zákon o štátnom občianstve, môžu žiadať občianstvo naspäť vďaka nariadeniu MV o udeľovaní štátneho občianstva SR z osobitných dôvodov.Od apríla je účinná novela zákona o štátnom občianstve. Upravuje aj žiadanie občianstva naspäť. "Žiadateľovi, ktorý stratil štátne občianstvo SR nadobudnutím cudzieho štátneho občianstva v období od 17. júla 2010 do 31. marca 2022, ak žiadateľ nadobudol cudzie štátne občianstvo štátu, v ktorom mal v čase nadobudnutia cudzieho štátneho občianstva povolený pobyt, registrovaný pobyt alebo inak evidovaný pobyt najmenej päť rokov, a predložil doklady v listinnej podobe preukazujúce tieto skutočnosti; podmienka pobytu sa považuje za splnenú, ak sa žiadateľ na území cudzieho štátu počas tejto doby skutočne zdržiaval," skonštatoval tlačový odbor.

Podľa tejto výnimky bolo od 1. apríla podaných 43 žiadostí bývalých slovenských občanov, slovenské občianstvo udelili 15 osobám.Žiadatelia, ktorí nepreukážu splnenie podmienky päťročného pobytu na území cudzieho štátu, si môžu aj naďalej podať žiadosť o udelenie štátneho občianstva SR podľa výnimky a podľa nariadenia MV.

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články