Utorok, 7. február 2023. Meniny má Vanda, zajtra Zoja.

Premiér upozornil na potrebu spolupráce Európy v boji s energetickou krízou

Galéria fotiek (1)
Zdroj: Topky/Vlado Anjel

BRATISLAVA – Slovenský premiér Eduard Heger (OĽANO) v utorok počas samitu EÚ – západný Balkán upozornil potrebu súdržnosti v boji proti energetickej kríze. Informuje o tom spravodajca TASR.


"Všetky krajiny západného Balkánu sú vystavené celej energetickej kríze tak ako my," povedal Heger počas samitu v albánskej Tirane. Účastníci sa podľa jeho slov venovali aj tomu, ako pomôcť z "európskej pôdy" výraznými investíciami do diverzifikácie energetických zdrojov na západnom Balkáne. Členské krajiny EÚ na to podľa jeho slov vyčleňujú viac ako miliardu eur. "Verím, že aj toto uvedomenie a práve takéto diskusie jasne ukážu, že potrebujeme ako kontinent, ako Európa, držať spolu a budovať nezávislosť od ruských zdrojov," dodal.

Rusko stupňuje svoju agresiu voči Ukrajine

Lídri po utorkových rokovaniach v Tirane v spoločnej deklarácii okrem iného uviedli, že spoločný postoj krajín západného Balkánu s EÚ je jasným znamením ich strategickej orientácie najmä v období, keď Rusko stupňuje svoju agresiu voči Ukrajine. Rusko podľa vyjadrení lídrov nesie zodpovednosť za súčasnú energetickú a hospodársku krízu. EÚ bude krajiny západného Balkánu aj naďalej podporovať v boji proti negatívnym vplyvom na ich hospodárstva a spoločnosti.

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články