Pondelok, 5. december 2022. Meniny má Oto, zajtra Mikuláš, Nikolas.

Taraba nevylúčil podporu pre úpravu paragrafu 363: O post podpredsedu parlamentu sa uchádzať nebude

Galéria fotiek (3)
Zdroj: Topky - Vlado Anjel

BRATISLAVA - Nezaradený poslanec Národnej rady SR Tomáš Taraba sa nemieni uchádzať o post podpredsedu parlamentu. Uviedol to v stanovisku, v ktorom zároveň nevylúčil podporu pre úpravu paragrafu 363.


V odôvodnení rozhodnutia nekandidovať pripomenul, že svoju nomináciu už skôr vylúčil v prípade, ak by mala byť podmienená dohodami s koalíciou či opozíciou. "Uplynulé dni predstavitelia oboch strán vo svojich vyjadreniach jasne ukázali, akého si predstavujú budúceho podpredsedu parlamentu. Má byť nesvojprávny, podliehať dohodám, nemá vykonávať mandát podľa svojho vedomia a svedomia. Ja odmietam zastupovať takýchto ľudí a takýto myšlienkový svet," zdôraznil.

Taraba nevylúčil podporu pre
Galéria fotiek (3)
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Tvrdí, že jediným riešením vládnej krízy sú predčasné voľby

Zopakoval, že jediným riešením vládnej krízy sú predčasné voľby. V tomto kontexte pristupuje aj k návrhu SaS na odvolanie ministra financií Igora Matoviča (OĽANO). "Pomáhať im k návratu do vlády bez toho, aby podporili predčasné voľby, nebudem. Som však ochotný sa s nimi baviť o zrušení paragrafu 363 v rámci veľkej novelizácie trestného zákona, ktorý predkladám na októbrovú schôdzu. Ak na Slovensku upravíme drakonické, neprimerané tresty podľa vzoru Nemecka, Rakúska a ČR, význam paragrafu 363 tiež stráca opodstatnenie," uviedol Taraba.

ARCHÍVNE VIDEO Peter Pellegrini kritizuje nefunkčnú koalíciu, žiada predčasné voľby

Národnej rade (NR) SR chýbajú dvaja podpredsedovia, uchádzačov na tento post môžu navrhnúť zástupcovia strán zastúpených v parlamente, nielen poslaneckých klubov. Voliť by sa mali až v októbri.

Taraba nevylúčil podporu pre
Galéria fotiek (3)
Zdroj: Topky - Vlado Anjel

Podporiť ho odmietli SaS i Za ľudí

O Tarabovi sa hovorilo ako o jednom z možných kandidátov, podporiť ho však odmietli SaS i Za ľudí s odkazom na predchádzajúcu spojitosť Tarabu s ĽSNS. Ako otáznu vnímala možnú nomináciu aj časť opozície, poukazovala na to, že ide o politický obchod, pomáhajúci udržať menšinovú vládu pri moci.

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články