Sobota, 1. október 2022. Meniny má Arnold, zajtra Levoslav.

Poslanci prerokujú zvýšenie platov zdravotníkov v zrýchlenom režime

Ilustračné fotoGaléria fotiek (1)
Ilustračné foto
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

BRATISLAVA - Poslanci Národnej rady (NR) SR prerokujú návrh na zvýšenie platov zdravotníkov v skrátenom legislatívnom konaní. Rozhodli o tom vo štvrtok popoludní.


Okrem avizovaného zvyšovania miezd lekárov a sestier rieši aj platy ostatných zdravotníkov v ústavných zdravotníckych zariadeniach a ambulanciách záchrannej zdravotnej služby. Okrem zvyšovania platových koeficientov sa majú pri mzdách zohľadňovať aj roky praxe.

Archívne video: Odborári a vláda sa DOHODLI: Platy pôjdu hore! Naše požiadavky boli konečne vypočuté, ocenil Gröhling

Rezort zdravotníctva návrhom reaguje na nedostatok zdravotníckych pracovníkov, pokles záujmu o štúdium jednotlivých zdravotníckych profesií, odchody zdravotníkov zo systému či mimo Slovenska. Zároveň chce predísť avizovaným hromadným výpovediam. "Zámerom je zvrátiť nastolený trend a zabezpečiť stabilizáciu, ako aj nárast personálneho obsadenia ústavných zdravotníckych zariadení kvalifikovaným zdravotníckym personálom," píše sa v predkladacej správe.

Odpracované roky by sa po novom mohli uznávať zdravotníkom aj za roky, keď prácu vykonávali v zahraničí. Základnú zložku mzdy má byť možné zvýšiť tiež za čas na materskej alebo rodičovskej dovolenke. Na jedno dieťa možno započítať najviac tri roky a súhrnne za všetky deti najviac šesť rokov.

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články