Nedeľa, 26. jún 2022. Meniny má Adriána, zajtra Ladislav, Ladislava.

Má už Heger dosť? Šokujúce slová politologičky: Vyzerá to, akoby rezignoval na hľadanie kompromisov!

Premiér Eduard HegerGaléria fotiek (4)
Premiér Eduard Heger
Zdroj: Topky/Vlado Anjel

BRATISLAVA - V aktuálnej koaličnej kríze to vyzerá, akoby premiér Eduard Heger (OĽANO) rezignoval na riadenie vlády a hľadanie kompromisov. Pre TASR to vyhlásila politologička z Univerzity Komenského v Bratislave Aneta Világi. Do veľkej miery to podľa nej súvisí s tým, že nemá silné politické postavenie.


VIDEO Matovič opäť kritizuje Sulíka! Ste najväčšia chyba, čo sa týka sociálneho cítenia tejto vlády

 

"Premiér nemá žiadne portfólio a je to tak preto, aby mal dostatok priestoru riadiť vládu, hľadať kompromisy, dohadovať politické ústupky a strážiť implementáciu programového vyhlásenia vlády," priblížila Világi. Pri aktuálnej kríze to podľa nej vyzerá, akoby rezignoval na riadenie vlády a hľadanie kompromisov. "Toto určite do veľkej miery súvisí s tým, že nemá silné politické postavenie - nie je lídrom najsilnejšej strany a ani interne nekonkuruje lídrovi vo svojej materskej strane," doplnila.

Má už Heger dosť?
Galéria fotiek (4)
Zdroj: Topky/Vlado Anjel

Premiér navonok hrá mŕtveho chrobáka

Navonok to podľa politologičky pôsobí tak, že premiér hrá rolu "mŕtveho chrobáka", teda prečkať, kým to pominie. "Možno nevieme o všetkých zákulisných rokovaniach a iniciatíve premiéra a krivdíme mu, ale ak by takéto rokovania aj prebiehali, evidentne nie sú veľmi úspešné, respektíve hlavní protagonisti sporu aj naďalej ostria situáciu," skonštatovala.

Má už Heger dosť?
Galéria fotiek (4)
Zdroj: Topky/Maarty, Vlado Anjel

Koaličné spory sa majú riešiť na koaličnej rade

Aktuálny spor v koalícii týkajúci sa protiinflačných opatrení vníma Világi negatívne najmä preto, ako sa tento spor prezentuje. "Je prirodzené, že koaliční partneri môžu mať názorové rozpory, ale preto bol vytvorený inštitút koaličnej rady, aby sa tieto rozpory riešili a koalícia mohla vystupovať jednotne alebo aspoň obrusovala tie najostrejšie hrany konfliktu," myslí si politologička.

Má už Heger dosť?
Galéria fotiek (4)
Zdroj: TASR/Pavel Neubauer, Topky/Vlado Anjel, Ján Zemiar

Ak by prestala platiť koaličná zmluva, nemali by sme tu podľa nej stálu vládnu koalíciu, ale variabilné parlamentné koalície. "To znamená, že pre každý vládny návrh by bolo potrebné, aby si príslušný minister zabezpečil v parlamente podporu, čo by výrazne skomplikovalo ministrom ich prácu," skonštatovala. Mohlo by to podľa nej niektorú z vládnych strán omrzieť až natoľko, že by podporili pád súčasnej vlády alebo by ministri mohli rezignovať na snahu presadiť zmeny vo svojich rezortoch.

Má už Heger dosť? Šokujúce slová politologičky: Vyzerá to, akoby rezignoval na hľadanie kompromisov!

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články