Utorok, 25. január 2022. Meniny má Gejza, zajtra Tamara.

Naď vyjadril podporu Ukrajine: Takáto situácia ukazuje, prečo je dôležitá transatlantická spolupráca

Slovenský minister obrany Jaroslav Naď počas rokovania Rady EÚ pre zahraničné veci vo formáte ministrov obrany členských štátov eurobloku vo francúzskom meste BrestGaléria fotiek (2)
Slovenský minister obrany Jaroslav Naď počas rokovania Rady EÚ pre zahraničné veci vo formáte ministrov obrany členských štátov eurobloku vo francúzskom meste Brest
Zdroj: TASR - MO SR

BRATISLAVA - Aktuálna situácia na Ukrajine potvrdzuje strategický význam jednoty členských štátov Európskej únie aj Severoatlantickej aliancie. Počas rokovania Rady EÚ pre zahraničné veci vo formáte ministrov obrany členských štátov eurobloku to vo francúzskom meste Brest povedal slovenský minister obrany Jaroslav Naď. Vo štvrtok o tom informovala hovorkyňa Ministerstva obrany (MO) SR Martina Kovaľ Kakaščíková. Rokovaniu dominovalo aktuálne dianie a bezpečnostná situácia na východnej hranici.


"Ukrajina má našu neotrasiteľnú podporu nezávislosti, suverenity a územnej celistvosti. V prvom rade opakujeme potrebu konštruktívneho dialógu s Ruskom, ktorý je jedinou zmysluplnou možnosťou pre deeskaláciu situácie. Zároveň však dôrazne odsudzujeme použitie sily na zmenu hraníc, čo striktne zakazuje aj medzinárodné právo. Niet pochýb, že akákoľvek vojenská agresia proti Ukrajine by mala obrovské negatívne dôsledky a spôsobila by veľké škody," vyhlásil v Breste Naď.

Slovenský minister obrany Jaroslav
Galéria fotiek (2)
Zdroj: TASR - MO SR

Aktuálna situácia na Ukrajine podľa ministra obrany naďalej potvrdzuje strategický význam transatlantického partnerstva

"Je to priestor využiť vzniknutý stav na zlepšenie našich schopností a pripravenosti,“ priblížil šéf silového rezortu. Zároveň ocenil prebiehajúcu spoluprácu a intenzívne medzinárodné konzultácie.

Na spoločnom zasadnutí ministrov obrany a zahraničných vecí EÚ v Breste bola prediskutovaná aj prvá revízia tzv. Strategického kompasu, ktorá je výsledkom pracovných rokovaní vrátane slovenských návrhov v Rade EÚ. Ministri obrany otvorili tiež tému aktivít neštátnych aktérov v priestoroch misií a operácií Európskej únie.

"Evidujeme nárast vplyvu takýchto aktérov a dezinformačných aktivít, ktoré sú realizované cez médiá a sociálne siete. Snahou je podkopanie významu a efektivity Európskej únie ako partnera. Proaktívne preto posilňujeme odolnosť odborného personálu a operačných činností v priestoroch nasadenia,“ uviedol minister Naď.

Viac o téme:
ZDROJ: TASR Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Najčítanejšie články