Streda, 19. január 2022. Meniny má Mário, Sára, Zara, zajtra Dalibor, Sebastián.

KDH a PS odmietajú v komunálnych voľbách extrémistov: Aliancia preferuje ísť sama

Irena BihariováGaléria fotiek (1)
Irena Bihariová
Zdroj: Topky/Vlado Anjel

BRATISLAVA - Mimoparlamentné hnutia KDH a Progresívne Slovensko (PS) odmietajú pred komunálnymi voľbami spoluprácu s extrémistickými kandidátmi či stranami. PS vylučuje konkrétne strany Smer-SD, Hlas-SD, ĽSNS i Republiku. Mimoparlamentná maďarská strana Aliancia chce postaviť vlastných kandidátov, zároveň tvrdí, že je otvorená spolupráci a partnerstvu na všetkých úrovniach vrátane komunálnej.


"Pre spojené voľby 2022 vylučujeme spoluprácu s tými politickými stranami a kandidátmi, ktorí sú spájaní s extrémizmom, xenofóbiou či potláčaním základných ľudských práv a slobôd, ako aj s tými, ktorí sú zodpovední za nehorázne zneužívanie moci," skonštatovala hovorkyňa KDH Lenka Halamová. Rokovania o kandidátoch a spoluprácach pre spojené komunálne a regionálne voľby sú podľa nej v rukách miestnych štruktúr hnutia. "Cieľom KDH je vstupovať do koalícií s hodnotovo blízkymi, overenými a na demokratických princípoch fungujúcimi stranami," doplnila.

PS si vytýčilo červené čiary

PS si podľa slov šéfky hnutia Ireny Bihariovej vytýčilo červené čiary. "Sú nimi pre nás fašistické strany ĽSNS a Republika a opozičné subjekty Smer a Hlas. Okrem týchto subjektov sme pripravení rozprávať sa s každým, kto má úprimný záujem pomôcť svojmu kraju, mestu alebo obci," uviedla. Aliancia je podľa hovorkyne Kláry Magdeme "dostatočne silnou, kompetentnou a schopnou stranou, aby vo vybraných vyšších územných celkoch šla do volieb samostatne".

Mimoparlamentná SNS tvrdí, že najväčšie prieniky voličov má so Smerom-SD, Hlasom-SD a KDH. "Keďže máme prienik programov, je to podobné aj v komunálnych voľbách," skonštatovala hovorkyňa Zuzana Škopcová.

Viac o téme:
ZDROJ: TASR Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Najčítanejšie články