Nedeľa, 2. október 2022. Meniny má Levoslav, zajtra Stela.

Prezidentka účasť na ZOH v Pekingu neplánovala: S výhradami štátov sa stotožňuje

Zuzana ČaputováGaléria fotiek (1)
Zuzana Čaputová
Zdroj: Topky/Ján Zemiar

BRATISLAVA - Prezidentka SR Zuzana Čaputová sa stotožňuje s výhradami, pre ktoré sa viacerí predstavitelia štátov rozhodli nezúčastniť sa na zimných olympijských hrách (ZOH) v Číne. Uviedol to riaditeľ odboru komunikácie Kancelárie prezidenta SR Jozef Matej v súvislosti s diplomatickým bojkotom olympiády, ktorý avizovalo viacero štátov.


"Prezidentka SR Zuzana Čaputová neuvažuje o účasti na zimných olympijských hrách v Pekingu," uviedol Matej s tým, že hlava štátu účasť ani neplánovala. Dôvodom mala byť aj pandemická situácia. Diplomatický bojkot ZOH v Pekingu tento týždeň oznámili Spojené štáty v súvislosti "genocídou" Číny voči ujgurskej menšine v regióne Sin-ťiang i ďalším porušovaním ľudských práv. Pripojila sa k nim Kanada, Austrália a Veľká Británia.

Lexmann spoluiniciovala výzvu na diplomatický bojkot ZOH

Slovenská poslankyňa Európskeho parlamentu Miriam Lexmann (KDH) v stredu (8. 12.) oznámila, že spoluiniciovala výzvu predsedom inštitúcií Európskej únie, ako aj trom najvyšším slovenským ústavným činiteľom na diplomatický bojkot ZOH v Pekingu. Svet si podľa nej nemôže dovoliť zatvárať oči pred bezprecedentným porušovaním ľudských práv náboženských a etnických menšín Čínskou komunistickou stranou.

Kollár na olympiádu do Pekingu nejde, bojkot odporúča koordinovať s EÚ

Predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár (Sme rodina) na zimné olympijské hry (ZOH) do Pekingu nepôjde. Uviedla to jeho hovorkyňa Michaela Jurcová. Stanovisko v súvislosti s diplomatickým bojkotom olympiády, ktorý avizovalo viacero štátov, by podľa šéfa parlamentu malo Slovensko koordinovať v súčinnosti s Európskou úniou (EÚ).

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články