Štvrtok, 5. august 2021. Meniny má Hortenzia, zajtra Jozefína.

Desivé varovanie odborníkov! Ničivé tornádo na Slovensku je len otázkou času, toto je dôvod

Tornádo v Česku
Tornádo v Česku
Zdroj: Instagram L.M.
25.06.2021 11:06

BRATISLAVA - Tornádo, ktoré sa prehnalo južnou Moravou, je bezprecedentnou prírodnou katastrofou. Udalosti v Česku sú dôsledkom klimatickej krízy. Je len otázkou čas, kedy môže podobná tragédia postihnúť aj Slovensko. Uviedol to tlačový odbor Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR.


"Klimatická kríza spôsobená globálnym otepľovaním, ktorej vážnosť a dosahy môžeme vidieť aj v udalostiach na južnej Morave, predstavuje závažné riziko pre zachovanie života na Zemi. Extrémne výkyvy počasia vrátane výnimočných meteorologických javov budú v našom regióne čoraz častejšie," konštatuje envirorezort.        

MŽP tvrdí, že preto musí zintenzívniť úsilie v boji proti globálnemu otepľovaniu, aby odvrátilo najzávažnejšie dosahy zmeny klímy. Doplnilo, že dosiahnutie uhlíkovej neutrality do roku 2050 je náročným, ale nevyhnutným opatrením. Dôležitým opatrením je podľa ministerstva aj pripravovaný zákon o zmene klímy.

Envirorezort v súvislosti s tragédiou vyjadril pozostalým úprimnú sústrasť a všetkým zraneným poprial skoré uzdravenie. Ocenil aj promptnú súčinnosť slovenských záchranárov.

Desivé varovanie odborníkov! Ničivé
Zdroj: Hasičský a záchranný zbor

užnú Moravu zasiahli vo štvrtok (24. 6.) večer silné búrky. V okrese Hodonín a Břeclav sa k nim pravdepodobne pridalo i tornádo. Jeho sila podľa odhadov dosiahla stupeň tri až štyri, čo predstavuje rýchlosť presahujúcu 300 kilometrov za hodinu. Záchranári zaznamenali okolo 200 zranených osôb a najmenej tri osoby prišli o život. Obce hlásia poškodenie stoviek domov.


Galéria

Tornádo v Česku

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články