Sobota2. december 2023, meniny má Bibiána, Viviána, zajtra Oldrich

AKTUÁLNE Generálna prokuratúra rozhodla: Stíhanie Zuriana nebolo zákonné! Exšéf NAKA má dôvod na radosť

Branislav Zurian
Branislav Zurian (Zdroj: TASR - Pavol Zachar)

BRATISLAVA - Prokurátorka Generálnej prokuratúry (GP) SR rozhodla o zrušení uznesenia vyšetrovateľa Úradu inšpekčnej služby o vznesení obvinenia bývalému riaditeľovi Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Branislavovi Zurianovi.

Archívne video

Tri roky od vraždy Kuciaka: NAKA vyvolala Búrku aj Víchricu! Kto si odpyká smrť mladých ľudí? (Zdroj: Maarty)

Informoval o tom hovorca GP SR Dalibor Skladan. Branislav Zurian bol obvinený zo zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa a prečin ohrozenia dôvernej skutočnosti a vyhradenej skutočnosti.

Expert o obvinení Zuriana: Môže to byť výsledok stretnutia v SIS! Chvíľkami to pôsobí ako vojna policajtov

Prokurátorka Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky dňa 11. júna 2021 na základe sťažnosti obvineného bývalého riaditeľa Národnej kriminálnej agentúry Branislava Zuriana rozhodla o zrušení uznesenia vyšetrovateľa Úradu inšpekčnej služby zo dňa 21. mája 2021 o vznesení obvinenia menovanému pre zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa a prečin ohrozenia dôvernej skutočnosti a vyhradenej skutočnosti.

Prokurátorka Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky po preskúmaní veci dospela k záveru, že uznesenie o vznesení obvinenia bolo nezákonné, neopodstatnené a predčasné, vydané na základe nedostatočne zisteného skutkového stavu. Na základe produkovaných dôkazov nielen že nebolo možné konštatovať naplnenie znakov skutkových podstát stíhaných trestných činov, ale vyšetrovateľ Policajného zboru SR skutok pri právnom posudzovaní aj neprípustným spôsobom nadkvalifikoval.

„Pre prinavrátenie dôvery občanov v spravodlivosť považujem za zásadné trestné stíhanie výlučne zo zákonných dôvodov a spôsobom, ktorý ustanovuje zákon,“ zdôraznil na margo rozhodnutia generálny prokurátor Slovenskej republiky Maroš Žilinka.

Výpoveď kajúcnika a trestné oznámenie

Exšéf NAKA Branislav Zurian bol obvinený zo zneužitia právomocí verejného činiteľa a z vyzradenia utajovanej skutočnosti. Vypovedal naňho kajúcnik Boris Beňa, ktorý je bývalým prvým námestníkom Slovenskej informačnej služby. Zurian obvinenia popieral.

Na Beňu podal aj trestné oznámenie, v ktorom spomínal aj bývalého premiéra Igora Matoviča. Ten mal lobovať za ďalšieho kajúcnika Ľudovíta Makóa, aby ho zobrali do SIS. Urobiť tak mal preto, že chcel, aby Makó odišiel z Finančnej správy. Matovič informácie poprel. 

Viac o téme: Generálna prokuratúraNAKABranislav ZurianInšpekčná služba
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu