Utorok, 27. júl 2021. Meniny má Božena, zajtra Krištof.

Naši lekárnici patria k najzodpovednejším v Európe: Falošný liek na recept nedostanete

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: pixabay.com
11.06.2021 11:00

BRATISLAVA - Pacienti si môžu byť istí, že v kamennej lekárni falošný liek viazaný na recept, prípadne falzifikát lieku nedostanú. Slovenskí lekárnici sa pravidelne umiestňujú na prvých priečkach rebríčka hodnotiaceho počet overovaní pravosti liekov vzhľadom na veľkosť trhu v Európe. Informovala o tom Slovenská lekárnická komora (SLeK).


"Slovenskí lekárnici sú vyhodnocovaní ako jedni z najzodpovednejších lekárnikov v Európe," poukázala SLeK. Komora spresnila, že v systéme na overovanie pravosti liekov sa každý deň vykoná približne 400.000 verifikácií. "Slovenský verifikačný register obsahuje viac ako 340 miliónov balení, z ktorých bolo našimi lekárnikmi už deaktivovaných viac ako 170 miliónov balení, a teda výdaj 150 miliónov balení liekov pacientom bol našimi lekárnikmi overený a skontrolovaný v súlade s predmetnou legislatívou," priblížila SLeK.

Rovnako ako lieky kontrolujú lekárnici aj očkovacie vakcíny. Podľa prezidenta SLeK Ondreja Sukeľa sa pri kontrole vakcín uplatňujú rovnaké pravidlá. Tie vyplývajú z európskej smernice o overovaní pravosti liekov, ktorú krajina implementovala do svojho právneho systému.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články