Štvrtok, 28. október 2021. Meniny má Dobromila, zajtra Klára.

VIDEO Herák sa vzdáva mandátu poslanca, obvinenia odmieta: OĽANO tento krok považuje za správne riešenie

Ján Herák
Ján Herák
Zdroj: Topky/Maarty
09.06.2021 17:59

BRATISLAVA - Poslanec Národnej rady (NR) SR Ján Herák sa vzdáva poslaneckého mandátu. Oznámil to na stredajšej tlačovej konferencii. Herák čelí obvineniu zo zneužívania maloletej osoby. Svojím rozhodnutím chce chrániť rodinu, obvinenia odmieta.


Herák hovorí, že médiá z neho urobili "najšpinavšieho chlapa" a za toto mu politika nestojí. "Nevzdávam sa mandátu preto, aby ma médiá tlačili, že som sa k niečomu priznal," povedal s tým, že má čisté svedomie a vedia o tom aj riaditelia centier pre deti a rodiny. "Nikdy by som si nedovolil ani jedno dieťa sexuálne zneužiť," vyhlásil s tým, že sa nevyhýba žiadnej zodpovednosti. Hovorí, že je v jeho záujme, aby sa všetko riadne vyšetrilo, bude naďalej súčinný s orgánmi činnými v trestnom konaní. Dodal, že doteraz nebol vypočutý.

VIDEO Poslanec Herák sa vzdáva mandátu:

Herák ďalej vyhlásil, že sa na jeho osobu zosypalo množstvo krivých obvinení. Zopakoval, že je bývalým odchovancom detského domova a takmer 16 rokov organizuje detské letné tábory, na ktorých sa zúčastnilo viac ako 10.000 detí z celého Slovenska. "Ak by som niečo spáchal, nemal by som dostatočnú dôveru u mnohých riaditeľov," doplnil. Dodal, že sa vždy snažil robiť tábory zodpovedne. Uviedol, že nevie, či bude v organizovaní táborov pokračovať.

O obnovení prípadu z roku 2018 sa podľa svojich slov dozvedel v stredu. Maloleté dievča si podľa jeho slov vymyslelo, že ho znásilnil. Zdôraznil, že na jeho podnet šiel s dievčaťom na gynekologické vyšetrenie, ktoré skutok vylúčilo. V tom čase ho podľa jeho slov vypočúvala aj polícia.

Herák si po medializácii vznesenia obvinenia koncom mája pozastavil členstvo v klube OĽANO. Vzhľadom na podozrenia v stredu vyzvali Heráka na vzdanie sa mandátu koaličné strany SaS i Za ľudí. Za správne riešenie považuje vzdanie sa mandátu aj hnutie OĽANO. Polícia v stredu informovala, že obnovila trestné stíhanie Heráka za prečin sexuálneho zneužívania. Ide o starší prípad z roku 2018, keď malo dôjsť k zneužitiu chovanky detského domova.

Podľa komunikačného oddelenia hnutia OĽANO by mal na miesto Heráka nastúpiť do NR SR ako náhradník Sebastián Kozarec.

OĽANO považuje tento krok za správne riešenie

Hnutie OĽANO považuje vzdanie sa poslaneckého mandátu nezaradeného poslanca Národnej rady (NR) SR Jána Heráka v tejto chvíli za správne riešenie na upokojenie situácie aj vzhľadom na závažnosť obvinení. Uviedol to hovorca hnutia Matúš Bystriansky. "Veríme, že nezaradený poslanec Ján Herák prijme zodpovedné rozhodnutie," dodal. Herák do NR SR kandidoval práve za hnutie OĽANO.

Premiér Eduard Heger nahral k odchodu Heráka len 8-sekundové video:

"Vzhľadom na citlivosť tejto témy by som sa ja na jeho mieste vzdal poslaneckého mandátu," dodal premiér Eduard Heger (OĽANO). Stanovisko premiéra poskytol tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR. Na vzdanie sa mandátu Heráka už vyzvali koaličné strany SaS a Za ľudí. Odvolávajú sa na medializované informácie, že polícia prešetruje ďalší prípad podozrenia zo sexuálneho zneužitia.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
VIDEO: TASR/Jaroslav Novák, Úrad vlády SR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články